
Drivetrain
| Transmission | manual |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Suspension | 33mm fork |
| Rear Suspension | Dual shocks with five-position spring-preload adjustability |
| Front Travel | 4.6 in (117 mm) |
| Rear Travel | 2.9 in (74 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Single disc with twin-piston caliper. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Single disc with single-piston caliper. Optional ABS. |
Tires
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/70-BW18 |
| Rear Tire | 180/65-BW16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 33.4" w x 45.5" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 28.9 in |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 388 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
What type of fuel does a 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - use?
A 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - uses Unknown.
What drivetrain does the 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - have?
The 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - has a Belt drivetrain.
What transmission does the 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - have?
The 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - has a manual transmission.
What engine does the 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - have?
The 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - is equipped with a 1690CC engine.
Does the 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - have Automatic climate control?
No, the 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - have Backup camera?
No, the 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - is not equipped with Backup camera.
Does the 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - have Heated seats?
No, the 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - is not equipped with Heated seats.
Does the 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - have Apple CarPlay?
No, the 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - have Android Auto?
No, the 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - is not equipped with Android Auto.
Does the 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - have Bluetooth?
No, the 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - is not equipped with Bluetooth.
Does the 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - have Keyless entry?
No, the 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - is not equipped with Keyless entry.
Does the 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - have Push start?
No, the 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - is not equipped with Push start.
Does the 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - have Navigation?
No, the 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - is not equipped with Navigation.
Does the 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - have Sunroof/moonroof?
No, the 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - have Leather seats?
No, the 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - is not equipped with Leather seats.
Does the 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - have Wireless phone charging?
No, the 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - have Adaptive cruise control?
No, the 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - have Wifi hotspot?
No, the 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - have Third row seats?
No, the 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - is not equipped with Third row seats.
Does the 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - have Tow package?
No, the 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - is not equipped with Tow package.
Does the 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - have Head up display?
No, the 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - is not equipped with Head up display.
Does the 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - have Cooled seats?
No, the 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - is not equipped with Cooled seats.

