
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-disc |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Double A-Arm |
| Rear Suspension | Independent Double A-Arm |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 4.5 in (114 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Twin-piston caliper, optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Single-piston caliper, optional ABS |
Tires
| Wheels | Cast aluminium wheels |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/60-R16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 59.9" w x 77.6" h |
| Seat Height | 27.8 in |
| Rake / Trail | 25° / 6" |
| Wheelbase | 65.7 in (1,668 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 5.5 gal (20.8 L) |
Weights
| Dry Weight | 591.7 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | Tear drop head lamp, spot lights, fender light |
| Instrumentation | Fairing mounted instrument cluster featuring analog speedometer and tachometer, with fuel gauge, range, odometer and current gear. |
What type of fuel does a 2012 Harley-Davidson Road Glide Custom use?
A 2012 Harley-Davidson Road Glide Custom uses Gasoline.
What drivetrain does the 2012 Harley-Davidson Road Glide Custom have?
The 2012 Harley-Davidson Road Glide Custom has a drivetrain.
What engine does the 2012 Harley-Davidson Road Glide Custom have?
The 2012 Harley-Davidson Road Glide Custom is equipped with a 1690cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2012 Harley-Davidson Road Glide Custom have?
The 2012 Harley-Davidson Road Glide Custom is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2012 Harley-Davidson Road Glide Custom have Automatic climate control?
No, the 2012 Harley-Davidson Road Glide Custom is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2012 Harley-Davidson Road Glide Custom have Backup camera?
No, the 2012 Harley-Davidson Road Glide Custom is not equipped with Backup camera.
Does the 2012 Harley-Davidson Road Glide Custom have Heated seats?
No, the 2012 Harley-Davidson Road Glide Custom is not equipped with Heated seats.
Does the 2012 Harley-Davidson Road Glide Custom have Apple CarPlay?
No, the 2012 Harley-Davidson Road Glide Custom is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2012 Harley-Davidson Road Glide Custom have Android Auto?
No, the 2012 Harley-Davidson Road Glide Custom is not equipped with Android Auto.
Does the 2012 Harley-Davidson Road Glide Custom have Bluetooth?
No, the 2012 Harley-Davidson Road Glide Custom is not equipped with Bluetooth.
Does the 2012 Harley-Davidson Road Glide Custom have Keyless entry?
No, the 2012 Harley-Davidson Road Glide Custom is not equipped with Keyless entry.
Does the 2012 Harley-Davidson Road Glide Custom have Push start?
No, the 2012 Harley-Davidson Road Glide Custom is not equipped with Push start.
Does the 2012 Harley-Davidson Road Glide Custom have Navigation?
No, the 2012 Harley-Davidson Road Glide Custom is not equipped with Navigation.
Does the 2012 Harley-Davidson Road Glide Custom have Sunroof/moonroof?
No, the 2012 Harley-Davidson Road Glide Custom is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2012 Harley-Davidson Road Glide Custom have Leather seats?
No, the 2012 Harley-Davidson Road Glide Custom is not equipped with Leather seats.
Does the 2012 Harley-Davidson Road Glide Custom have Wireless phone charging?
No, the 2012 Harley-Davidson Road Glide Custom is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2012 Harley-Davidson Road Glide Custom have Adaptive cruise control?
No, the 2012 Harley-Davidson Road Glide Custom is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2012 Harley-Davidson Road Glide Custom have Wifi hotspot?
No, the 2012 Harley-Davidson Road Glide Custom is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2012 Harley-Davidson Road Glide Custom have Third row seats?
No, the 2012 Harley-Davidson Road Glide Custom is not equipped with Third row seats.
Does the 2012 Harley-Davidson Road Glide Custom have Tow package?
No, the 2012 Harley-Davidson Road Glide Custom is not equipped with Tow package.
Does the 2012 Harley-Davidson Road Glide Custom have Head up display?
No, the 2012 Harley-Davidson Road Glide Custom is not equipped with Head up display.
Does the 2012 Harley-Davidson Road Glide Custom have Cooled seats?
No, the 2012 Harley-Davidson Road Glide Custom is not equipped with Cooled seats.

