
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Automatic |
| Gearbox | 3-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double A-Arm |
| Rear Suspension | Independent Double A-Arm |
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Braking System | Expanding brake (drum brake) |
Tires
| Wheels | Aluminum |
| Front Tire | 26/9-14 |
| Rear Tire | 26/11-14 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 59.9" w x 77.9" h |
| Rake / Trail | 99° / 4" |
| Wheelbase | 55.5 in (1,410 mm) |
| Seat Height | 21.6 in |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 7.6 gal (28.8 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 111 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | Six months transferable limited warranty |
| Lighting | Twin LED headlamp |
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
What type of fuel does a 2013 Suzuki Hayabusa 1340 use?
A 2013 Suzuki Hayabusa 1340 uses Gasoline.
What drivetrain does the 2013 Suzuki Hayabusa 1340 have?
The 2013 Suzuki Hayabusa 1340 has a drivetrain.
What engine does the 2013 Suzuki Hayabusa 1340 have?
The 2013 Suzuki Hayabusa 1340 is equipped with a 1340cc 4-stroke I4 engine.
What type of engine does the 2013 Suzuki Hayabusa 1340 have?
The 2013 Suzuki Hayabusa 1340 is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2013 Suzuki Hayabusa 1340?
The 2013 Suzuki Hayabusa 1340 has floorplan GSX1300RK13.
Does the 2013 Suzuki Hayabusa 1340 have Automatic climate control?
No, the 2013 Suzuki Hayabusa 1340 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2013 Suzuki Hayabusa 1340 have Backup camera?
No, the 2013 Suzuki Hayabusa 1340 is not equipped with Backup camera.
Does the 2013 Suzuki Hayabusa 1340 have Heated seats?
No, the 2013 Suzuki Hayabusa 1340 is not equipped with Heated seats.
Does the 2013 Suzuki Hayabusa 1340 have Apple CarPlay?
No, the 2013 Suzuki Hayabusa 1340 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2013 Suzuki Hayabusa 1340 have Android Auto?
No, the 2013 Suzuki Hayabusa 1340 is not equipped with Android Auto.
Does the 2013 Suzuki Hayabusa 1340 have Bluetooth?
No, the 2013 Suzuki Hayabusa 1340 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2013 Suzuki Hayabusa 1340 have Keyless entry?
No, the 2013 Suzuki Hayabusa 1340 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2013 Suzuki Hayabusa 1340 have Push start?
No, the 2013 Suzuki Hayabusa 1340 is not equipped with Push start.
Does the 2013 Suzuki Hayabusa 1340 have Navigation?
No, the 2013 Suzuki Hayabusa 1340 is not equipped with Navigation.
Does the 2013 Suzuki Hayabusa 1340 have Sunroof/moonroof?
No, the 2013 Suzuki Hayabusa 1340 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2013 Suzuki Hayabusa 1340 have Leather seats?
No, the 2013 Suzuki Hayabusa 1340 is not equipped with Leather seats.
Does the 2013 Suzuki Hayabusa 1340 have Wireless phone charging?
No, the 2013 Suzuki Hayabusa 1340 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2013 Suzuki Hayabusa 1340 have Adaptive cruise control?
No, the 2013 Suzuki Hayabusa 1340 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2013 Suzuki Hayabusa 1340 have Wifi hotspot?
No, the 2013 Suzuki Hayabusa 1340 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2013 Suzuki Hayabusa 1340 have Third row seats?
No, the 2013 Suzuki Hayabusa 1340 is not equipped with Third row seats.
Does the 2013 Suzuki Hayabusa 1340 have Tow package?
No, the 2013 Suzuki Hayabusa 1340 is not equipped with Tow package.
Does the 2013 Suzuki Hayabusa 1340 have Head up display?
No, the 2013 Suzuki Hayabusa 1340 is not equipped with Head up display.
Does the 2013 Suzuki Hayabusa 1340 have Cooled seats?
No, the 2013 Suzuki Hayabusa 1340 is not equipped with Cooled seats.

