
Drivetrain
| Transmission | manual |
| Clutch | Multiplate wet |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.7 in (145 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. Single-piston caliper. Optional ABS. |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/70-BW18 |
| Rear Tire | 180/65-BW16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31.2" w x 42.8" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 30 in |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 224 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide use?
A 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide uses Gasoline.
What drivetrain does the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide have?
The 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide has a drivetrain.
What engine does the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide have?
The 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide is equipped with a 1802cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide have?
The 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide have Automatic climate control?
No, the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide have Backup camera?
No, the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide is not equipped with Backup camera.
Does the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide have Heated seats?
No, the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide is not equipped with Heated seats.
Does the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide have Apple CarPlay?
No, the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide have Android Auto?
No, the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide is not equipped with Android Auto.
Does the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide have Bluetooth?
No, the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide is not equipped with Bluetooth.
Does the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide have Keyless entry?
No, the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide is not equipped with Keyless entry.
Does the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide have Push start?
No, the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide is not equipped with Push start.
Does the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide have Navigation?
No, the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide is not equipped with Navigation.
Does the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide have Sunroof/moonroof?
No, the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide have Leather seats?
No, the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide is not equipped with Leather seats.
Does the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide have Wireless phone charging?
No, the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide have Adaptive cruise control?
No, the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide have Wifi hotspot?
No, the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide have Third row seats?
No, the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide is not equipped with Third row seats.
Does the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide have Tow package?
No, the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide is not equipped with Tow package.
Does the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide have Head up display?
No, the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide is not equipped with Head up display.
Does the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide have Cooled seats?
No, the 2015 Harley-Davidson Street Glide CVO Street Glide is not equipped with Cooled seats.

