New Arrival
Photos Coming Soon
Drivetrain
| Transmission | manual |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 49mm Dual Bending Valve. |
| Rear Suspension | Twin shocks. Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension. |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
Tires
| Front Tire | 130/70-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 30.7" w x 42" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 25.9 in (658 mm) |
| Ground Clearance | 5.5 in (140 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 820.1 lbs (372 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 month unlimited mileage limited warranty. |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2016 Harley-Davidson S-Series Low Rider use?
A 2016 Harley-Davidson S-Series Low Rider uses Gasoline.
What drivetrain does the 2016 Harley-Davidson S-Series Low Rider have?
The 2016 Harley-Davidson S-Series Low Rider has a drivetrain.
What engine does the 2016 Harley-Davidson S-Series Low Rider have?
The 2016 Harley-Davidson S-Series Low Rider is equipped with a 1802cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2016 Harley-Davidson S-Series Low Rider have?
The 2016 Harley-Davidson S-Series Low Rider is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2016 Harley-Davidson S-Series Low Rider?
The 2016 Harley-Davidson S-Series Low Rider has floorplan FXDLS.
Does the 2016 Harley-Davidson S-Series Low Rider have Automatic climate control?
No, the 2016 Harley-Davidson S-Series Low Rider is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2016 Harley-Davidson S-Series Low Rider have Backup camera?
No, the 2016 Harley-Davidson S-Series Low Rider is not equipped with Backup camera.
Does the 2016 Harley-Davidson S-Series Low Rider have Heated seats?
No, the 2016 Harley-Davidson S-Series Low Rider is not equipped with Heated seats.
Does the 2016 Harley-Davidson S-Series Low Rider have Apple CarPlay?
No, the 2016 Harley-Davidson S-Series Low Rider is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2016 Harley-Davidson S-Series Low Rider have Android Auto?
No, the 2016 Harley-Davidson S-Series Low Rider is not equipped with Android Auto.
Does the 2016 Harley-Davidson S-Series Low Rider have Bluetooth?
No, the 2016 Harley-Davidson S-Series Low Rider is not equipped with Bluetooth.
Does the 2016 Harley-Davidson S-Series Low Rider have Keyless entry?
No, the 2016 Harley-Davidson S-Series Low Rider is not equipped with Keyless entry.
Does the 2016 Harley-Davidson S-Series Low Rider have Push start?
No, the 2016 Harley-Davidson S-Series Low Rider is not equipped with Push start.
Does the 2016 Harley-Davidson S-Series Low Rider have Navigation?
No, the 2016 Harley-Davidson S-Series Low Rider is not equipped with Navigation.
Does the 2016 Harley-Davidson S-Series Low Rider have Sunroof/moonroof?
No, the 2016 Harley-Davidson S-Series Low Rider is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2016 Harley-Davidson S-Series Low Rider have Leather seats?
No, the 2016 Harley-Davidson S-Series Low Rider is not equipped with Leather seats.
Does the 2016 Harley-Davidson S-Series Low Rider have Wireless phone charging?
No, the 2016 Harley-Davidson S-Series Low Rider is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2016 Harley-Davidson S-Series Low Rider have Adaptive cruise control?
No, the 2016 Harley-Davidson S-Series Low Rider is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2016 Harley-Davidson S-Series Low Rider have Wifi hotspot?
No, the 2016 Harley-Davidson S-Series Low Rider is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2016 Harley-Davidson S-Series Low Rider have Third row seats?
No, the 2016 Harley-Davidson S-Series Low Rider is not equipped with Third row seats.
Does the 2016 Harley-Davidson S-Series Low Rider have Tow package?
No, the 2016 Harley-Davidson S-Series Low Rider is not equipped with Tow package.
Does the 2016 Harley-Davidson S-Series Low Rider have Head up display?
No, the 2016 Harley-Davidson S-Series Low Rider is not equipped with Head up display.
Does the 2016 Harley-Davidson S-Series Low Rider have Cooled seats?
No, the 2016 Harley-Davidson S-Series Low Rider is not equipped with Cooled seats.


