
Drivetrain
| Transmission | manual |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
| Clutch | |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | 41mm fork |
| Rear Suspension | Dual shocks with five-position spring-preload adjustability |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS with single disc brake. |
Tires
| Wheels | Aluminum |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 190/50-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.6" w x 40" h |
| Seat Height | 26 in |
| Rake / Trail | 0° |
| Wheelbase | 58.5 in (1,485 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 4.2 gal (16 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 560 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2015 Harley-Davidson XL1200C - use?
A 2015 Harley-Davidson XL1200C - uses Gasoline.
What drivetrain does the 2015 Harley-Davidson XL1200C - have?
The 2015 Harley-Davidson XL1200C - has a Belt drivetrain.
What transmission does the 2015 Harley-Davidson XL1200C - have?
The 2015 Harley-Davidson XL1200C - has a manual transmission.
What engine does the 2015 Harley-Davidson XL1200C - have?
The 2015 Harley-Davidson XL1200C - is equipped with a 1200CC engine.
What type of engine does the 2015 Harley-Davidson XL1200C - have?
The 2015 Harley-Davidson XL1200C - is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2015 Harley-Davidson XL1200C - have Automatic climate control?
No, the 2015 Harley-Davidson XL1200C - is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2015 Harley-Davidson XL1200C - have Backup camera?
No, the 2015 Harley-Davidson XL1200C - is not equipped with Backup camera.
Does the 2015 Harley-Davidson XL1200C - have Heated seats?
No, the 2015 Harley-Davidson XL1200C - is not equipped with Heated seats.
Does the 2015 Harley-Davidson XL1200C - have Apple CarPlay?
No, the 2015 Harley-Davidson XL1200C - is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2015 Harley-Davidson XL1200C - have Android Auto?
No, the 2015 Harley-Davidson XL1200C - is not equipped with Android Auto.
Does the 2015 Harley-Davidson XL1200C - have Bluetooth?
No, the 2015 Harley-Davidson XL1200C - is not equipped with Bluetooth.
Does the 2015 Harley-Davidson XL1200C - have Keyless entry?
No, the 2015 Harley-Davidson XL1200C - is not equipped with Keyless entry.
Does the 2015 Harley-Davidson XL1200C - have Push start?
No, the 2015 Harley-Davidson XL1200C - is not equipped with Push start.
Does the 2015 Harley-Davidson XL1200C - have Navigation?
No, the 2015 Harley-Davidson XL1200C - is not equipped with Navigation.
Does the 2015 Harley-Davidson XL1200C - have Sunroof/moonroof?
No, the 2015 Harley-Davidson XL1200C - is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2015 Harley-Davidson XL1200C - have Leather seats?
No, the 2015 Harley-Davidson XL1200C - is not equipped with Leather seats.
Does the 2015 Harley-Davidson XL1200C - have Wireless phone charging?
No, the 2015 Harley-Davidson XL1200C - is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2015 Harley-Davidson XL1200C - have Adaptive cruise control?
No, the 2015 Harley-Davidson XL1200C - is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2015 Harley-Davidson XL1200C - have Wifi hotspot?
No, the 2015 Harley-Davidson XL1200C - is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2015 Harley-Davidson XL1200C - have Third row seats?
No, the 2015 Harley-Davidson XL1200C - is not equipped with Third row seats.
Does the 2015 Harley-Davidson XL1200C - have Tow package?
No, the 2015 Harley-Davidson XL1200C - is not equipped with Tow package.
Does the 2015 Harley-Davidson XL1200C - have Head up display?
No, the 2015 Harley-Davidson XL1200C - is not equipped with Head up display.
Does the 2015 Harley-Davidson XL1200C - have Cooled seats?
No, the 2015 Harley-Davidson XL1200C - is not equipped with Cooled seats.

