
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multiplate clutch in oil bath, anti-hopping clutch, mechanically controlled |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Upside-down telescopic fork 46 mm, compression and rebound stage adjustable |
| Rear Suspension | Aluminium 2-sided swing arm, compression and rebound damping adjustable |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 4.7 in (120 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Floating discs. Four-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. Floating disc. Single-piston caliper. |
Tires
| Front Tire | 120/70-17 |
| Rear Tire | 190/55-17 |
| Wheels | Aluminium cast wheels |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 32.5" w x 80.7" l x 44.8" h |
| Seat Height | 32.1 in (815 mm) |
| Rake / Trail | 23.5° / 4" |
| Wheelbase | 56.1 in (425 mm) |
| Ground Clearance | 4 in (102 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 4.6 gal (17.5 L) |
| Hitch Type | Rear: Standard |
Weights
| Dry Weight | 386.9 lbs (175.5 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | Six Months transferable limited warranty |
| Lighting | High beam, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system(optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/Gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2016 Harley-Davidson Road King use?
A 2016 Harley-Davidson Road King uses Gasoline.
What engine does the 2016 Harley-Davidson Road King have?
The 2016 Harley-Davidson Road King is equipped with a 1690cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2016 Harley-Davidson Road King have?
The 2016 Harley-Davidson Road King is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2016 Harley-Davidson Road King have Automatic climate control?
No, the 2016 Harley-Davidson Road King is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2016 Harley-Davidson Road King have Backup camera?
No, the 2016 Harley-Davidson Road King is not equipped with Backup camera.
Does the 2016 Harley-Davidson Road King have Heated seats?
No, the 2016 Harley-Davidson Road King is not equipped with Heated seats.
Does the 2016 Harley-Davidson Road King have Apple CarPlay?
No, the 2016 Harley-Davidson Road King is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2016 Harley-Davidson Road King have Android Auto?
No, the 2016 Harley-Davidson Road King is not equipped with Android Auto.
Does the 2016 Harley-Davidson Road King have Bluetooth?
No, the 2016 Harley-Davidson Road King is not equipped with Bluetooth.
Does the 2016 Harley-Davidson Road King have Keyless entry?
No, the 2016 Harley-Davidson Road King is not equipped with Keyless entry.
Does the 2016 Harley-Davidson Road King have Push start?
No, the 2016 Harley-Davidson Road King is not equipped with Push start.
Does the 2016 Harley-Davidson Road King have Navigation?
No, the 2016 Harley-Davidson Road King is not equipped with Navigation.
Does the 2016 Harley-Davidson Road King have Sunroof/moonroof?
No, the 2016 Harley-Davidson Road King is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2016 Harley-Davidson Road King have Leather seats?
No, the 2016 Harley-Davidson Road King is not equipped with Leather seats.
Does the 2016 Harley-Davidson Road King have Wireless phone charging?
No, the 2016 Harley-Davidson Road King is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2016 Harley-Davidson Road King have Adaptive cruise control?
No, the 2016 Harley-Davidson Road King is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2016 Harley-Davidson Road King have Wifi hotspot?
No, the 2016 Harley-Davidson Road King is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2016 Harley-Davidson Road King have Third row seats?
No, the 2016 Harley-Davidson Road King is not equipped with Third row seats.
Does the 2016 Harley-Davidson Road King have Tow package?
No, the 2016 Harley-Davidson Road King is not equipped with Tow package.
Does the 2016 Harley-Davidson Road King have Head up display?
No, the 2016 Harley-Davidson Road King is not equipped with Head up display.
Does the 2016 Harley-Davidson Road King have Cooled seats?
No, the 2016 Harley-Davidson Road King is not equipped with Cooled seats.

