
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Automatic |
| Gearbox | 3-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.9 in (150 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Braking System | Expanding brake (drum brake) |
Tires
| Front Tire | 80/90-H21 |
| Rear Tire | 180/60-B17 |
| Wheels | Black, Laced Steel |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 32.4" w x 43" h |
| Seat Height | 21.6 in |
| Rake / Trail | 34° / 5" |
| Wheelbase | 67.5 in (1,715 mm) |
| Ground Clearance | 4 in (102 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 4.7 gal (17.8 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 111 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | Six months transferable limited warranty |
| Lighting | High beam, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system(optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/Gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2017 Harley-Davidson Softail Breakout use?
A 2017 Harley-Davidson Softail Breakout uses Gasoline.
What engine does the 2017 Harley-Davidson Softail Breakout have?
The 2017 Harley-Davidson Softail Breakout is equipped with a 1690cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2017 Harley-Davidson Softail Breakout have?
The 2017 Harley-Davidson Softail Breakout is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2017 Harley-Davidson Softail Breakout have Automatic climate control?
No, the 2017 Harley-Davidson Softail Breakout is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2017 Harley-Davidson Softail Breakout have Backup camera?
No, the 2017 Harley-Davidson Softail Breakout is not equipped with Backup camera.
Does the 2017 Harley-Davidson Softail Breakout have Heated seats?
No, the 2017 Harley-Davidson Softail Breakout is not equipped with Heated seats.
Does the 2017 Harley-Davidson Softail Breakout have Apple CarPlay?
No, the 2017 Harley-Davidson Softail Breakout is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2017 Harley-Davidson Softail Breakout have Android Auto?
No, the 2017 Harley-Davidson Softail Breakout is not equipped with Android Auto.
Does the 2017 Harley-Davidson Softail Breakout have Bluetooth?
No, the 2017 Harley-Davidson Softail Breakout is not equipped with Bluetooth.
Does the 2017 Harley-Davidson Softail Breakout have Keyless entry?
No, the 2017 Harley-Davidson Softail Breakout is not equipped with Keyless entry.
Does the 2017 Harley-Davidson Softail Breakout have Push start?
No, the 2017 Harley-Davidson Softail Breakout is not equipped with Push start.
Does the 2017 Harley-Davidson Softail Breakout have Navigation?
No, the 2017 Harley-Davidson Softail Breakout is not equipped with Navigation.
Does the 2017 Harley-Davidson Softail Breakout have Sunroof/moonroof?
No, the 2017 Harley-Davidson Softail Breakout is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2017 Harley-Davidson Softail Breakout have Leather seats?
No, the 2017 Harley-Davidson Softail Breakout is not equipped with Leather seats.
Does the 2017 Harley-Davidson Softail Breakout have Wireless phone charging?
No, the 2017 Harley-Davidson Softail Breakout is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2017 Harley-Davidson Softail Breakout have Adaptive cruise control?
No, the 2017 Harley-Davidson Softail Breakout is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2017 Harley-Davidson Softail Breakout have Wifi hotspot?
No, the 2017 Harley-Davidson Softail Breakout is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2017 Harley-Davidson Softail Breakout have Third row seats?
No, the 2017 Harley-Davidson Softail Breakout is not equipped with Third row seats.
Does the 2017 Harley-Davidson Softail Breakout have Tow package?
No, the 2017 Harley-Davidson Softail Breakout is not equipped with Tow package.
Does the 2017 Harley-Davidson Softail Breakout have Head up display?
No, the 2017 Harley-Davidson Softail Breakout is not equipped with Head up display.
Does the 2017 Harley-Davidson Softail Breakout have Cooled seats?
No, the 2017 Harley-Davidson Softail Breakout is not equipped with Cooled seats.

