
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Clutch | Multiplate wet clutch with mechanical slipper system. |
Suspension
| Front Suspension | Öhlins fork with TIN surface treatment. Forged aluminium radial calliper mounting bracket. Completely adjustable spring preload and hydraulic compression and rebound damping. |
| Rear Suspension | Double braced aluminium swingarm; mixed low thickness and sheet casting technology. Sachs monoshock with piggy-back, fully adjustable in: spring preload, hydraulics in compression and rebound. APS pr |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Floating stainless steel discs with lightweight stainless steel rotor with 6 studs. Brembo radial callipers with 4 diam. horizontally opposed 32 mm pistons. Sintered pads. Axial pump |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Brembo floating calliper. |
Tires
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 200/55-ZR17 |
| Wheels | Cast aluminium wheels with 3 split spoke design. |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.9" w x 80.8" l x 42.9" h |
| Seat Height | 33.5 in (851 mm) |
| Rake / Trail | 24.5° / 4" |
| Wheelbase | 56.7 in (439 mm) |
| Ground Clearance | 4.9 in (125 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 4.9 gal (18.5 L) |
Weights
| Dry Weight | 390.2 lbs (177 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | Twin LED headlamp |
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
What type of fuel does a 2017 Harley-Davidson Street Glide Special use?
A 2017 Harley-Davidson Street Glide Special uses Gasoline.
What drivetrain does the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special have?
The 2017 Harley-Davidson Street Glide Special has a drivetrain.
What engine does the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special have?
The 2017 Harley-Davidson Street Glide Special is equipped with a 1746cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special have?
The 2017 Harley-Davidson Street Glide Special is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special have Automatic climate control?
No, the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special have Backup camera?
No, the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Backup camera.
Does the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special have Heated seats?
No, the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Heated seats.
Does the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special have Apple CarPlay?
No, the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special have Android Auto?
No, the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Android Auto.
Does the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special have Bluetooth?
No, the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Bluetooth.
Does the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special have Keyless entry?
No, the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Keyless entry.
Does the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special have Push start?
No, the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Push start.
Does the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special have Navigation?
No, the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Navigation.
Does the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special have Sunroof/moonroof?
No, the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special have Leather seats?
No, the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Leather seats.
Does the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special have Wireless phone charging?
No, the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special have Adaptive cruise control?
No, the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special have Wifi hotspot?
No, the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special have Third row seats?
No, the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Third row seats.
Does the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special have Tow package?
No, the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Tow package.
Does the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special have Head up display?
No, the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Head up display.
Does the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special have Cooled seats?
No, the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Cooled seats.

