
Drivetrain
| Transmission | manual |
| Clutch | Wet, Multi-Plate, Assist |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Inverted Telescopic Cartridge Fork |
| Rear Suspension | Fox Single Shock with hydraulic adjustment |
| Front Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel | 4.5 in (114 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Floating discs. 4 piston caliper. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Floating disc. 2-piston caliper. |
Tires
| Wheels | Sport Cast Black wheels. Metzeler Cruisetec tires |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/60-R16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 33.4" w x 50.3" h |
| Rake / Trail | 25° / 6" |
| Wheelbase | 65.7 in (1,668 mm) |
| Seat Height | 26.5 in (672 mm) |
| Ground Clearance | 5.4 in (137 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 795.9 lbs (361 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Warranty | 2 years |
What type of fuel does a 2020 Harley-Davidson XL 48 - use?
A 2020 Harley-Davidson XL 48 - uses Unknown.
What drivetrain does the 2020 Harley-Davidson XL 48 - have?
The 2020 Harley-Davidson XL 48 - has a Belt drivetrain.
What transmission does the 2020 Harley-Davidson XL 48 - have?
The 2020 Harley-Davidson XL 48 - has a manual transmission.
What engine does the 2020 Harley-Davidson XL 48 - have?
The 2020 Harley-Davidson XL 48 - is equipped with a 1200CC engine.
Does the 2020 Harley-Davidson XL 48 - have Automatic climate control?
No, the 2020 Harley-Davidson XL 48 - is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2020 Harley-Davidson XL 48 - have Backup camera?
No, the 2020 Harley-Davidson XL 48 - is not equipped with Backup camera.
Does the 2020 Harley-Davidson XL 48 - have Heated seats?
No, the 2020 Harley-Davidson XL 48 - is not equipped with Heated seats.
Does the 2020 Harley-Davidson XL 48 - have Apple CarPlay?
No, the 2020 Harley-Davidson XL 48 - is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2020 Harley-Davidson XL 48 - have Android Auto?
No, the 2020 Harley-Davidson XL 48 - is not equipped with Android Auto.
Does the 2020 Harley-Davidson XL 48 - have Bluetooth?
No, the 2020 Harley-Davidson XL 48 - is not equipped with Bluetooth.
Does the 2020 Harley-Davidson XL 48 - have Keyless entry?
No, the 2020 Harley-Davidson XL 48 - is not equipped with Keyless entry.
Does the 2020 Harley-Davidson XL 48 - have Push start?
No, the 2020 Harley-Davidson XL 48 - is not equipped with Push start.
Does the 2020 Harley-Davidson XL 48 - have Navigation?
No, the 2020 Harley-Davidson XL 48 - is not equipped with Navigation.
Does the 2020 Harley-Davidson XL 48 - have Sunroof/moonroof?
No, the 2020 Harley-Davidson XL 48 - is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2020 Harley-Davidson XL 48 - have Leather seats?
No, the 2020 Harley-Davidson XL 48 - is not equipped with Leather seats.
Does the 2020 Harley-Davidson XL 48 - have Wireless phone charging?
No, the 2020 Harley-Davidson XL 48 - is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2020 Harley-Davidson XL 48 - have Adaptive cruise control?
No, the 2020 Harley-Davidson XL 48 - is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2020 Harley-Davidson XL 48 - have Wifi hotspot?
No, the 2020 Harley-Davidson XL 48 - is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2020 Harley-Davidson XL 48 - have Third row seats?
No, the 2020 Harley-Davidson XL 48 - is not equipped with Third row seats.
Does the 2020 Harley-Davidson XL 48 - have Tow package?
No, the 2020 Harley-Davidson XL 48 - is not equipped with Tow package.
Does the 2020 Harley-Davidson XL 48 - have Head up display?
No, the 2020 Harley-Davidson XL 48 - is not equipped with Head up display.
Does the 2020 Harley-Davidson XL 48 - have Cooled seats?
No, the 2020 Harley-Davidson XL 48 - is not equipped with Cooled seats.

