
Drivetrain
| Transmission | |
| Gearbox | 6-speed |
| Clutch | Wet, multiple discs. Mechanical, cable-actuated. |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm Showa Separate Function front Fork Big Piston (SFF-BP) USD forks |
| Rear Suspension | Monoshock damper with 7 stage adjustable preload |
| Front Travel | 4.6 in (117 mm) |
| Rear Travel | 3.5 in (89 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Two-piston calipers. ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Single-piston caliper. ABS. |
Tires
| Front Tire | 120/90-17 |
| Rear Tire | 160/80-15 |
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 29.5" w x 46.7" h |
| Rake / Trail | 34° / 6" |
| Wheelbase | 64.5 in (1,638 mm) |
| Seat Height | 31.9 in |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 3.7 gal (14 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 224 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2021 Ducati Monster Custom use?
A 2021 Ducati Monster Custom uses Unknown.
What drivetrain does the 2021 Ducati Monster Custom have?
The 2021 Ducati Monster Custom has a drivetrain.
Does the 2021 Ducati Monster Custom have Automatic climate control?
No, the 2021 Ducati Monster Custom is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2021 Ducati Monster Custom have Backup camera?
No, the 2021 Ducati Monster Custom is not equipped with Backup camera.
Does the 2021 Ducati Monster Custom have Heated seats?
No, the 2021 Ducati Monster Custom is not equipped with Heated seats.
Does the 2021 Ducati Monster Custom have Apple CarPlay?
No, the 2021 Ducati Monster Custom is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2021 Ducati Monster Custom have Android Auto?
No, the 2021 Ducati Monster Custom is not equipped with Android Auto.
Does the 2021 Ducati Monster Custom have Bluetooth?
No, the 2021 Ducati Monster Custom is not equipped with Bluetooth.
Does the 2021 Ducati Monster Custom have Keyless entry?
No, the 2021 Ducati Monster Custom is not equipped with Keyless entry.
Does the 2021 Ducati Monster Custom have Push start?
No, the 2021 Ducati Monster Custom is not equipped with Push start.
Does the 2021 Ducati Monster Custom have Navigation?
No, the 2021 Ducati Monster Custom is not equipped with Navigation.
Does the 2021 Ducati Monster Custom have Sunroof/moonroof?
No, the 2021 Ducati Monster Custom is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2021 Ducati Monster Custom have Leather seats?
No, the 2021 Ducati Monster Custom is not equipped with Leather seats.
Does the 2021 Ducati Monster Custom have Wireless phone charging?
No, the 2021 Ducati Monster Custom is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2021 Ducati Monster Custom have Adaptive cruise control?
No, the 2021 Ducati Monster Custom is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2021 Ducati Monster Custom have Wifi hotspot?
No, the 2021 Ducati Monster Custom is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2021 Ducati Monster Custom have Third row seats?
No, the 2021 Ducati Monster Custom is not equipped with Third row seats.
Does the 2021 Ducati Monster Custom have Tow package?
No, the 2021 Ducati Monster Custom is not equipped with Tow package.
Does the 2021 Ducati Monster Custom have Head up display?
No, the 2021 Ducati Monster Custom is not equipped with Head up display.
Does the 2021 Ducati Monster Custom have Cooled seats?
No, the 2021 Ducati Monster Custom is not equipped with Cooled seats.

