
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork, 49 mm dual bending valve |
| Rear Suspension | Twin shocks. Premium standard height hand-adjustable. |
| Front Travel | 6.7 in (170 mm) |
| Rear Travel | 6.7 in (170 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. 4-piston fixed.Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. 2-piston torque-free floating |
Tires
| Front Tire | 80/90-H21 |
| Rear Tire | 180/60-B17 |
| Wheels | Black, Laced Steel |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 96.3" length |
| Rake / Trail | 34° / 5" |
| Wheelbase | 67.5 in (1,715 mm) |
| Seat Height | 25.5 in (648 mm) |
| Ground Clearance | 4 in (102 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 4.7 gal (17.8 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 650 lbs (294.8 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system(optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/Gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Warranty | 12 / Limited |
What type of fuel does a 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide Special use?
A 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide Special uses Gasoline.
What engine does the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide Special have?
The 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide Special is equipped with a 1868cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide Special have?
The 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide Special is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide Special have Automatic climate control?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide Special is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide Special have Backup camera?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide Special is not equipped with Backup camera.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide Special have Heated seats?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide Special is not equipped with Heated seats.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide Special have Apple CarPlay?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide Special is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide Special have Android Auto?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide Special is not equipped with Android Auto.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide Special have Bluetooth?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide Special is not equipped with Bluetooth.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide Special have Keyless entry?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide Special is not equipped with Keyless entry.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide Special have Push start?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide Special is not equipped with Push start.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide Special have Navigation?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide Special is not equipped with Navigation.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide Special have Sunroof/moonroof?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide Special is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide Special have Leather seats?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide Special is not equipped with Leather seats.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide Special have Wireless phone charging?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide Special is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide Special have Adaptive cruise control?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide Special is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide Special have Wifi hotspot?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide Special is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide Special have Third row seats?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide Special is not equipped with Third row seats.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide Special have Tow package?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide Special is not equipped with Tow package.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide Special have Head up display?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide Special is not equipped with Head up display.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide Special have Cooled seats?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide Special is not equipped with Cooled seats.

