


Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Transmission Type | Belt |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | |
| Rear Suspension | |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. 2-piston |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum. Dunlop® Harley-Davidson Series tires. |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
Dimensions
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 26.1 in |
| Overall Vehicle Size | 43.7" w x 46.7" h |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 783 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, low oil pressure, engine diagnostics, cruise control, speakers, accessory,security system (optional), 6-speed, low fuel warning, ABS (optional) |
| Instrumentation | Larger speedometer and tachometer with wide numbers large fuel and volt gauges with wide numbers display features odometer, trip A, trip B, range to empty, clock and gear indicator and larger telltale indicators |
| Warranty |
What type of fuel does a 2019 Harley-Davidson Street Glide Special use?
A 2019 Harley-Davidson Street Glide Special uses Gasoline.
What drivetrain does the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special have?
The 2019 Harley-Davidson Street Glide Special has a drivetrain.
What engine does the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special have?
The 2019 Harley-Davidson Street Glide Special is equipped with a 1868cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special have?
The 2019 Harley-Davidson Street Glide Special is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special?
The 2019 Harley-Davidson Street Glide Special has floorplan FLHXS.
Does the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special have Automatic climate control?
No, the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special have Backup camera?
No, the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Backup camera.
Does the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special have Heated seats?
No, the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Heated seats.
Does the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special have Apple CarPlay?
No, the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special have Android Auto?
No, the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Android Auto.
Does the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special have Bluetooth?
No, the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Bluetooth.
Does the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special have Keyless entry?
No, the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Keyless entry.
Does the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special have Push start?
No, the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Push start.
Does the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special have Navigation?
No, the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Navigation.
Does the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special have Sunroof/moonroof?
No, the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special have Leather seats?
No, the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Leather seats.
Does the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special have Wireless phone charging?
No, the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special have Adaptive cruise control?
No, the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special have Wifi hotspot?
No, the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special have Third row seats?
No, the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Third row seats.
Does the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special have Tow package?
No, the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Tow package.
Does the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special have Head up display?
No, the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Head up display.
Does the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special have Cooled seats?
No, the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Cooled seats.

