
Drivetrain
| Transmission | manual |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 41mm fork |
| Rear Suspension | Dual shocks |
| Front Travel | 4.8 in (122 mm) |
| Rear Travel | 3.8 in (97 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc |
| Rear Braking System | Single disc |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 130/90-16 |
| Rear Tire | 150/80-16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 60" w x 75.8" h |
| Seat Height | 27.2 in (691 mm) |
| Rake / Trail | 28° / 4" |
| Wheelbase | 58.7 in (1,491 mm) |
| Ground Clearance | 5.5 in (140 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 3 gal (11.2 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 820.1 lbs (372 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
What type of fuel does a 2021 Harley-Davidson XL1200 NS - use?
A 2021 Harley-Davidson XL1200 NS - uses Unknown.
What drivetrain does the 2021 Harley-Davidson XL1200 NS - have?
The 2021 Harley-Davidson XL1200 NS - has a Belt drivetrain.
What transmission does the 2021 Harley-Davidson XL1200 NS - have?
The 2021 Harley-Davidson XL1200 NS - has a manual transmission.
What engine does the 2021 Harley-Davidson XL1200 NS - have?
The 2021 Harley-Davidson XL1200 NS - is equipped with a 1200 engine.
Does the 2021 Harley-Davidson XL1200 NS - have Automatic climate control?
No, the 2021 Harley-Davidson XL1200 NS - is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2021 Harley-Davidson XL1200 NS - have Backup camera?
No, the 2021 Harley-Davidson XL1200 NS - is not equipped with Backup camera.
Does the 2021 Harley-Davidson XL1200 NS - have Heated seats?
No, the 2021 Harley-Davidson XL1200 NS - is not equipped with Heated seats.
Does the 2021 Harley-Davidson XL1200 NS - have Apple CarPlay?
No, the 2021 Harley-Davidson XL1200 NS - is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2021 Harley-Davidson XL1200 NS - have Android Auto?
No, the 2021 Harley-Davidson XL1200 NS - is not equipped with Android Auto.
Does the 2021 Harley-Davidson XL1200 NS - have Bluetooth?
No, the 2021 Harley-Davidson XL1200 NS - is not equipped with Bluetooth.
Does the 2021 Harley-Davidson XL1200 NS - have Keyless entry?
No, the 2021 Harley-Davidson XL1200 NS - is not equipped with Keyless entry.
Does the 2021 Harley-Davidson XL1200 NS - have Push start?
No, the 2021 Harley-Davidson XL1200 NS - is not equipped with Push start.
Does the 2021 Harley-Davidson XL1200 NS - have Navigation?
No, the 2021 Harley-Davidson XL1200 NS - is not equipped with Navigation.
Does the 2021 Harley-Davidson XL1200 NS - have Sunroof/moonroof?
No, the 2021 Harley-Davidson XL1200 NS - is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2021 Harley-Davidson XL1200 NS - have Leather seats?
No, the 2021 Harley-Davidson XL1200 NS - is not equipped with Leather seats.
Does the 2021 Harley-Davidson XL1200 NS - have Wireless phone charging?
No, the 2021 Harley-Davidson XL1200 NS - is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2021 Harley-Davidson XL1200 NS - have Adaptive cruise control?
No, the 2021 Harley-Davidson XL1200 NS - is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2021 Harley-Davidson XL1200 NS - have Wifi hotspot?
No, the 2021 Harley-Davidson XL1200 NS - is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2021 Harley-Davidson XL1200 NS - have Third row seats?
No, the 2021 Harley-Davidson XL1200 NS - is not equipped with Third row seats.
Does the 2021 Harley-Davidson XL1200 NS - have Tow package?
No, the 2021 Harley-Davidson XL1200 NS - is not equipped with Tow package.
Does the 2021 Harley-Davidson XL1200 NS - have Head up display?
No, the 2021 Harley-Davidson XL1200 NS - is not equipped with Head up display.
Does the 2021 Harley-Davidson XL1200 NS - have Cooled seats?
No, the 2021 Harley-Davidson XL1200 NS - is not equipped with Cooled seats.


