
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | PASC slipper clutch, mechanically operated |
| Gearbox | 4-speed |
| Chain Type | 520 X-Ring |
| Gear Ratios 2nd | 46:14 |
Suspension
| Front Suspension | Arched double A-arm with sway bar |
| Rear Suspension | Arched TTA with sway bar |
| Front Shocks | FOX 2.5 PODIUM Piggyback with QS3 compression adjustment |
| Rear Shocks | FOX 2.5 PODIUM Piggyback with QS3 compression adjustment |
Brakes
| Front Braking System | Dual 220 mm disc brakes with hydraulic twin-piston calipers |
| Rear Braking System | Dual 220 mm disc brakes with hydraulic twin-piston calipers |
Tires
| Wheels | 15 in. cast-aluminum beadlock | Steering: Adjustable tilt steering |
| Front Tire | XPS Trac Force 30 x 10 x 15 in. |
| Rear Tire | XPS Trac Force 30 x 10 x 15 in. |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 47.4" w x 48.7" h |
| Seat Height | 31.5 in |
| Wheelbase | 90.6 in (2,301 mm) |
| Ground Clearance | 13.5 in (343 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 2 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Cargo Capacity | 272 lbs (600 kg) |
| Payload Capacity | 467 lbs (1,030 kg) |
| Storage Capacity | 7.3 gal (27.6 L) |
| Towing Capacity | 907 lbs (2,000 kg) |
| Fuel Capacity | 10 gal (38 L) |
Weights
| Dry Weight | 1,725 lbs (782 kg) |
Electronics
| Gauges | 7.6 in. wide digital display with keypad |
| Magneto | 650-W |
Lights & Safety
| Warranty | Factory: 6-month BRP Limited warranty | Extended: B.E.S.T. term available up to 30 months |
| Steering | Power: Dynamic Power Steering (DPS) |
| Handlebars | Aluminum |
| Cage Type | Chassis: Profiled cage, ROPS approved |
| Features | Anti-Theft System: RF Digitally Encoded Security System (D.E.S.S.) with Start / Stop button |
| Lighting | LED headlight, LED signature, LED tail lights |
| Instrumentation | DC outlet (10-A) |
What type of fuel does a 2021 Kawasaki H2 SX SE use?
A 2021 Kawasaki H2 SX SE uses Unknown.
What drivetrain does the 2021 Kawasaki H2 SX SE have?
The 2021 Kawasaki H2 SX SE has a CHAIN drivetrain.
What transmission does the 2021 Kawasaki H2 SX SE have?
The 2021 Kawasaki H2 SX SE has a Manual transmission.
What engine does the 2021 Kawasaki H2 SX SE have?
The 2021 Kawasaki H2 SX SE is equipped with a SUPERCHARGED 998 engine.
Does the 2021 Kawasaki H2 SX SE have Automatic climate control?
No, the 2021 Kawasaki H2 SX SE is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2021 Kawasaki H2 SX SE have Backup camera?
No, the 2021 Kawasaki H2 SX SE is not equipped with Backup camera.
Does the 2021 Kawasaki H2 SX SE have Heated seats?
No, the 2021 Kawasaki H2 SX SE is not equipped with Heated seats.
Does the 2021 Kawasaki H2 SX SE have Apple CarPlay?
No, the 2021 Kawasaki H2 SX SE is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2021 Kawasaki H2 SX SE have Android Auto?
No, the 2021 Kawasaki H2 SX SE is not equipped with Android Auto.
Does the 2021 Kawasaki H2 SX SE have Bluetooth?
No, the 2021 Kawasaki H2 SX SE is not equipped with Bluetooth.
Does the 2021 Kawasaki H2 SX SE have Keyless entry?
No, the 2021 Kawasaki H2 SX SE is not equipped with Keyless entry.
Does the 2021 Kawasaki H2 SX SE have Push start?
No, the 2021 Kawasaki H2 SX SE is not equipped with Push start.
Does the 2021 Kawasaki H2 SX SE have Navigation?
No, the 2021 Kawasaki H2 SX SE is not equipped with Navigation.
Does the 2021 Kawasaki H2 SX SE have Sunroof/moonroof?
No, the 2021 Kawasaki H2 SX SE is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2021 Kawasaki H2 SX SE have Leather seats?
No, the 2021 Kawasaki H2 SX SE is not equipped with Leather seats.
Does the 2021 Kawasaki H2 SX SE have Wireless phone charging?
No, the 2021 Kawasaki H2 SX SE is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2021 Kawasaki H2 SX SE have Adaptive cruise control?
No, the 2021 Kawasaki H2 SX SE is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2021 Kawasaki H2 SX SE have Wifi hotspot?
No, the 2021 Kawasaki H2 SX SE is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2021 Kawasaki H2 SX SE have Third row seats?
No, the 2021 Kawasaki H2 SX SE is not equipped with Third row seats.
Does the 2021 Kawasaki H2 SX SE have Tow package?
No, the 2021 Kawasaki H2 SX SE is not equipped with Tow package.
Does the 2021 Kawasaki H2 SX SE have Head up display?
No, the 2021 Kawasaki H2 SX SE is not equipped with Head up display.
Does the 2021 Kawasaki H2 SX SE have Cooled seats?
No, the 2021 Kawasaki H2 SX SE is not equipped with Cooled seats.

