
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Automatic |
| Gearbox | 3-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm inverted fork |
| Rear Suspension | Pro-Link® single shock |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Braking System | Expanding brake (drum brake) |
Tires
| Wheels | |
| Front Tire | |
| Rear Tire |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 73.2" w x 182" l x 66.2" h |
| Seat Height | 21.6 in |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 5 |
Weights
| Dry Weight | 111 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | Six months transferable limited warranty |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2021 Yamaha MTM690 XSR700 use?
A 2021 Yamaha MTM690 XSR700 uses Unknown.
What drivetrain does the 2021 Yamaha MTM690 XSR700 have?
The 2021 Yamaha MTM690 XSR700 has a Chain drivetrain.
What transmission does the 2021 Yamaha MTM690 XSR700 have?
The 2021 Yamaha MTM690 XSR700 has a Manual transmission.
What engine does the 2021 Yamaha MTM690 XSR700 have?
The 2021 Yamaha MTM690 XSR700 is equipped with a 689CC engine.
Does the 2021 Yamaha MTM690 XSR700 have Automatic climate control?
No, the 2021 Yamaha MTM690 XSR700 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2021 Yamaha MTM690 XSR700 have Backup camera?
No, the 2021 Yamaha MTM690 XSR700 is not equipped with Backup camera.
Does the 2021 Yamaha MTM690 XSR700 have Heated seats?
No, the 2021 Yamaha MTM690 XSR700 is not equipped with Heated seats.
Does the 2021 Yamaha MTM690 XSR700 have Apple CarPlay?
No, the 2021 Yamaha MTM690 XSR700 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2021 Yamaha MTM690 XSR700 have Android Auto?
No, the 2021 Yamaha MTM690 XSR700 is not equipped with Android Auto.
Does the 2021 Yamaha MTM690 XSR700 have Bluetooth?
No, the 2021 Yamaha MTM690 XSR700 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2021 Yamaha MTM690 XSR700 have Keyless entry?
No, the 2021 Yamaha MTM690 XSR700 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2021 Yamaha MTM690 XSR700 have Push start?
No, the 2021 Yamaha MTM690 XSR700 is not equipped with Push start.
Does the 2021 Yamaha MTM690 XSR700 have Navigation?
No, the 2021 Yamaha MTM690 XSR700 is not equipped with Navigation.
Does the 2021 Yamaha MTM690 XSR700 have Sunroof/moonroof?
No, the 2021 Yamaha MTM690 XSR700 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2021 Yamaha MTM690 XSR700 have Leather seats?
No, the 2021 Yamaha MTM690 XSR700 is not equipped with Leather seats.
Does the 2021 Yamaha MTM690 XSR700 have Wireless phone charging?
No, the 2021 Yamaha MTM690 XSR700 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2021 Yamaha MTM690 XSR700 have Adaptive cruise control?
No, the 2021 Yamaha MTM690 XSR700 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2021 Yamaha MTM690 XSR700 have Wifi hotspot?
No, the 2021 Yamaha MTM690 XSR700 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2021 Yamaha MTM690 XSR700 have Third row seats?
No, the 2021 Yamaha MTM690 XSR700 is not equipped with Third row seats.
Does the 2021 Yamaha MTM690 XSR700 have Tow package?
No, the 2021 Yamaha MTM690 XSR700 is not equipped with Tow package.
Does the 2021 Yamaha MTM690 XSR700 have Head up display?
No, the 2021 Yamaha MTM690 XSR700 is not equipped with Head up display.
Does the 2021 Yamaha MTM690 XSR700 have Cooled seats?
No, the 2021 Yamaha MTM690 XSR700 is not equipped with Cooled seats.

