
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 49mm Dual Bending Valve. |
| Rear Suspension | Twin shocks. Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension. |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 4.5 in (114 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. 2-piston |
Tires
| Front Tire | 140/75-R17 |
| Rear Tire | 200/55-R17 |
| Wheels | Silver, Bullet Hole Disc Cast Aluminum |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31.6" w x 43.9" h |
| Rake / Trail | 31° / 6" |
| Wheelbase | 64.5 in (1,638 mm) |
| Seat Height | 25 in (635 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 690 lbs (313 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Warranty | 2 years |
What type of fuel does a 2022 Benelli 302S use?
A 2022 Benelli 302S uses Gasoline.
What engine does the 2022 Benelli 302S have?
The 2022 Benelli 302S is equipped with a 300cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2022 Benelli 302S have?
The 2022 Benelli 302S is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2022 Benelli 302S have Automatic climate control?
No, the 2022 Benelli 302S is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2022 Benelli 302S have Backup camera?
No, the 2022 Benelli 302S is not equipped with Backup camera.
Does the 2022 Benelli 302S have Heated seats?
No, the 2022 Benelli 302S is not equipped with Heated seats.
Does the 2022 Benelli 302S have Apple CarPlay?
No, the 2022 Benelli 302S is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2022 Benelli 302S have Android Auto?
No, the 2022 Benelli 302S is not equipped with Android Auto.
Does the 2022 Benelli 302S have Bluetooth?
No, the 2022 Benelli 302S is not equipped with Bluetooth.
Does the 2022 Benelli 302S have Keyless entry?
No, the 2022 Benelli 302S is not equipped with Keyless entry.
Does the 2022 Benelli 302S have Push start?
No, the 2022 Benelli 302S is not equipped with Push start.
Does the 2022 Benelli 302S have Navigation?
No, the 2022 Benelli 302S is not equipped with Navigation.
Does the 2022 Benelli 302S have Sunroof/moonroof?
No, the 2022 Benelli 302S is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2022 Benelli 302S have Leather seats?
No, the 2022 Benelli 302S is not equipped with Leather seats.
Does the 2022 Benelli 302S have Wireless phone charging?
No, the 2022 Benelli 302S is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2022 Benelli 302S have Adaptive cruise control?
No, the 2022 Benelli 302S is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2022 Benelli 302S have Wifi hotspot?
No, the 2022 Benelli 302S is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2022 Benelli 302S have Third row seats?
No, the 2022 Benelli 302S is not equipped with Third row seats.
Does the 2022 Benelli 302S have Tow package?
No, the 2022 Benelli 302S is not equipped with Tow package.
Does the 2022 Benelli 302S have Head up display?
No, the 2022 Benelli 302S is not equipped with Head up display.
Does the 2022 Benelli 302S have Cooled seats?
No, the 2022 Benelli 302S is not equipped with Cooled seats.

