
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 41mm Showa Separate Function front Fork Big Piston (SFF-BP) USD forks |
| Rear Suspension | Monoshock damper with 7 stage adjustable preload |
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
Tires
| Wheels | Dunlop Sportmax Roadsport 2 tires |
| Front Tire | 120/70-17 |
| Rear Tire | 160/60-17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 32.5" w x 42.5" h |
| Seat Height | 30.9 in |
| Rake / Trail | 99° / 4" |
| Wheelbase | 55.5 in (1,410 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 4 gal (15.14 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
| Lighting | Twin LED headlamp |
What type of fuel does a 2022 KYMCO Super 8 150X use?
A 2022 KYMCO Super 8 150X uses Gasoline.
What drivetrain does the 2022 KYMCO Super 8 150X have?
The 2022 KYMCO Super 8 150X has a drivetrain.
What engine does the 2022 KYMCO Super 8 150X have?
The 2022 KYMCO Super 8 150X is equipped with a 151cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2022 KYMCO Super 8 150X have?
The 2022 KYMCO Super 8 150X is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2022 KYMCO Super 8 150X have Automatic climate control?
No, the 2022 KYMCO Super 8 150X is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2022 KYMCO Super 8 150X have Backup camera?
No, the 2022 KYMCO Super 8 150X is not equipped with Backup camera.
Does the 2022 KYMCO Super 8 150X have Heated seats?
No, the 2022 KYMCO Super 8 150X is not equipped with Heated seats.
Does the 2022 KYMCO Super 8 150X have Apple CarPlay?
No, the 2022 KYMCO Super 8 150X is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2022 KYMCO Super 8 150X have Android Auto?
No, the 2022 KYMCO Super 8 150X is not equipped with Android Auto.
Does the 2022 KYMCO Super 8 150X have Bluetooth?
No, the 2022 KYMCO Super 8 150X is not equipped with Bluetooth.
Does the 2022 KYMCO Super 8 150X have Keyless entry?
No, the 2022 KYMCO Super 8 150X is not equipped with Keyless entry.
Does the 2022 KYMCO Super 8 150X have Push start?
No, the 2022 KYMCO Super 8 150X is not equipped with Push start.
Does the 2022 KYMCO Super 8 150X have Navigation?
No, the 2022 KYMCO Super 8 150X is not equipped with Navigation.
Does the 2022 KYMCO Super 8 150X have Sunroof/moonroof?
No, the 2022 KYMCO Super 8 150X is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2022 KYMCO Super 8 150X have Leather seats?
No, the 2022 KYMCO Super 8 150X is not equipped with Leather seats.
Does the 2022 KYMCO Super 8 150X have Wireless phone charging?
No, the 2022 KYMCO Super 8 150X is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2022 KYMCO Super 8 150X have Adaptive cruise control?
No, the 2022 KYMCO Super 8 150X is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2022 KYMCO Super 8 150X have Wifi hotspot?
No, the 2022 KYMCO Super 8 150X is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2022 KYMCO Super 8 150X have Third row seats?
No, the 2022 KYMCO Super 8 150X is not equipped with Third row seats.
Does the 2022 KYMCO Super 8 150X have Tow package?
No, the 2022 KYMCO Super 8 150X is not equipped with Tow package.
Does the 2022 KYMCO Super 8 150X have Head up display?
No, the 2022 KYMCO Super 8 150X is not equipped with Head up display.
Does the 2022 KYMCO Super 8 150X have Cooled seats?
No, the 2022 KYMCO Super 8 150X is not equipped with Cooled seats.

