
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | |
| Gearbox | |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
Suspension
| Front Suspension | |
| Rear Suspension | |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
Brakes
| Front Braking System | |
| Rear Braking System |
Tires
| Wheels | |
| Front Tire | |
| Rear Tire |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31.7" w x 42.7" h |
| Rake / Trail | 35° / 6" |
| Wheelbase | 67.3 in (1,710 mm) |
| Seat Height | 31.7 in |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
Weights
| Dry Weight | 224 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Warranty | 3-years or 36,000 miles warranty |
What type of fuel does a 2022 Husqvarna FE 350s use?
A 2022 Husqvarna FE 350s uses Gasoline.
What drivetrain does the 2022 Husqvarna FE 350s have?
The 2022 Husqvarna FE 350s has a drivetrain.
What engine does the 2022 Husqvarna FE 350s have?
The 2022 Husqvarna FE 350s is equipped with a 350cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2022 Husqvarna FE 350s have?
The 2022 Husqvarna FE 350s is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2022 Husqvarna FE 350s have Automatic climate control?
No, the 2022 Husqvarna FE 350s is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2022 Husqvarna FE 350s have Backup camera?
No, the 2022 Husqvarna FE 350s is not equipped with Backup camera.
Does the 2022 Husqvarna FE 350s have Heated seats?
No, the 2022 Husqvarna FE 350s is not equipped with Heated seats.
Does the 2022 Husqvarna FE 350s have Apple CarPlay?
No, the 2022 Husqvarna FE 350s is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2022 Husqvarna FE 350s have Android Auto?
No, the 2022 Husqvarna FE 350s is not equipped with Android Auto.
Does the 2022 Husqvarna FE 350s have Bluetooth?
No, the 2022 Husqvarna FE 350s is not equipped with Bluetooth.
Does the 2022 Husqvarna FE 350s have Keyless entry?
No, the 2022 Husqvarna FE 350s is not equipped with Keyless entry.
Does the 2022 Husqvarna FE 350s have Push start?
No, the 2022 Husqvarna FE 350s is not equipped with Push start.
Does the 2022 Husqvarna FE 350s have Navigation?
No, the 2022 Husqvarna FE 350s is not equipped with Navigation.
Does the 2022 Husqvarna FE 350s have Sunroof/moonroof?
No, the 2022 Husqvarna FE 350s is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2022 Husqvarna FE 350s have Leather seats?
No, the 2022 Husqvarna FE 350s is not equipped with Leather seats.
Does the 2022 Husqvarna FE 350s have Wireless phone charging?
No, the 2022 Husqvarna FE 350s is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2022 Husqvarna FE 350s have Adaptive cruise control?
No, the 2022 Husqvarna FE 350s is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2022 Husqvarna FE 350s have Wifi hotspot?
No, the 2022 Husqvarna FE 350s is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2022 Husqvarna FE 350s have Third row seats?
No, the 2022 Husqvarna FE 350s is not equipped with Third row seats.
Does the 2022 Husqvarna FE 350s have Tow package?
No, the 2022 Husqvarna FE 350s is not equipped with Tow package.
Does the 2022 Husqvarna FE 350s have Head up display?
No, the 2022 Husqvarna FE 350s is not equipped with Head up display.
Does the 2022 Husqvarna FE 350s have Cooled seats?
No, the 2022 Husqvarna FE 350s is not equipped with Cooled seats.

