
Drivetrain
| Transmission | |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Chain Type | #525 Chain; 16T/40T |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Front Tire | 130/70-BW18 |
| Rear Tire | 180/65-BW16 |
| Wheels | Black, Slotted 5-Spoke Cast Aluminum |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 68.1" w x 133.3" l x 76.6" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 63.5 in (1,613 mm) |
| Seat Height | 26.1 in (663 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 783 lbs (355.2 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 6 / Limited |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider ST use?
A 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider ST uses Gasoline.
What drivetrain does the 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider ST have?
The 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider ST has a drivetrain.
What engine does the 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider ST have?
The 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider ST is equipped with a 1923cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider ST have?
The 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider ST is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider ST have Automatic climate control?
No, the 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider ST is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider ST have Backup camera?
No, the 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider ST is not equipped with Backup camera.
Does the 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider ST have Heated seats?
No, the 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider ST is not equipped with Heated seats.
Does the 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider ST have Apple CarPlay?
No, the 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider ST is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider ST have Android Auto?
No, the 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider ST is not equipped with Android Auto.
Does the 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider ST have Bluetooth?
No, the 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider ST is not equipped with Bluetooth.
Does the 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider ST have Keyless entry?
No, the 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider ST is not equipped with Keyless entry.
Does the 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider ST have Push start?
No, the 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider ST is not equipped with Push start.
Does the 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider ST have Navigation?
No, the 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider ST is not equipped with Navigation.
Does the 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider ST have Sunroof/moonroof?
No, the 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider ST is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider ST have Leather seats?
No, the 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider ST is not equipped with Leather seats.
Does the 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider ST have Wireless phone charging?
No, the 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider ST is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider ST have Adaptive cruise control?
No, the 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider ST is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider ST have Wifi hotspot?
No, the 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider ST is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider ST have Third row seats?
No, the 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider ST is not equipped with Third row seats.
Does the 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider ST have Tow package?
No, the 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider ST is not equipped with Tow package.
Does the 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider ST have Head up display?
No, the 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider ST is not equipped with Head up display.
Does the 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider ST have Cooled seats?
No, the 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider ST is not equipped with Cooled seats.

