
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gearbox | 6-speed |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 75.8" w |
| Seat Height | 30.9 in |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 5 |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
What type of fuel does a 2007 Harley-Davidson Road King Classic use?
A 2007 Harley-Davidson Road King Classic uses Gasoline.
What drivetrain does the 2007 Harley-Davidson Road King Classic have?
The 2007 Harley-Davidson Road King Classic has a drivetrain.
What engine does the 2007 Harley-Davidson Road King Classic have?
The 2007 Harley-Davidson Road King Classic is equipped with a 1584cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2007 Harley-Davidson Road King Classic have?
The 2007 Harley-Davidson Road King Classic is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2007 Harley-Davidson Road King Classic?
The 2007 Harley-Davidson Road King Classic has floorplan FLHRC.
Does the 2007 Harley-Davidson Road King Classic have Automatic climate control?
No, the 2007 Harley-Davidson Road King Classic is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2007 Harley-Davidson Road King Classic have Backup camera?
No, the 2007 Harley-Davidson Road King Classic is not equipped with Backup camera.
Does the 2007 Harley-Davidson Road King Classic have Heated seats?
No, the 2007 Harley-Davidson Road King Classic is not equipped with Heated seats.
Does the 2007 Harley-Davidson Road King Classic have Apple CarPlay?
No, the 2007 Harley-Davidson Road King Classic is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2007 Harley-Davidson Road King Classic have Android Auto?
No, the 2007 Harley-Davidson Road King Classic is not equipped with Android Auto.
Does the 2007 Harley-Davidson Road King Classic have Bluetooth?
No, the 2007 Harley-Davidson Road King Classic is not equipped with Bluetooth.
Does the 2007 Harley-Davidson Road King Classic have Keyless entry?
No, the 2007 Harley-Davidson Road King Classic is not equipped with Keyless entry.
Does the 2007 Harley-Davidson Road King Classic have Push start?
No, the 2007 Harley-Davidson Road King Classic is not equipped with Push start.
Does the 2007 Harley-Davidson Road King Classic have Navigation?
No, the 2007 Harley-Davidson Road King Classic is not equipped with Navigation.
Does the 2007 Harley-Davidson Road King Classic have Sunroof/moonroof?
No, the 2007 Harley-Davidson Road King Classic is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2007 Harley-Davidson Road King Classic have Leather seats?
No, the 2007 Harley-Davidson Road King Classic is not equipped with Leather seats.
Does the 2007 Harley-Davidson Road King Classic have Wireless phone charging?
No, the 2007 Harley-Davidson Road King Classic is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2007 Harley-Davidson Road King Classic have Adaptive cruise control?
No, the 2007 Harley-Davidson Road King Classic is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2007 Harley-Davidson Road King Classic have Wifi hotspot?
No, the 2007 Harley-Davidson Road King Classic is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2007 Harley-Davidson Road King Classic have Third row seats?
No, the 2007 Harley-Davidson Road King Classic is not equipped with Third row seats.
Does the 2007 Harley-Davidson Road King Classic have Tow package?
No, the 2007 Harley-Davidson Road King Classic is not equipped with Tow package.
Does the 2007 Harley-Davidson Road King Classic have Head up display?
No, the 2007 Harley-Davidson Road King Classic is not equipped with Head up display.
Does the 2007 Harley-Davidson Road King Classic have Cooled seats?
No, the 2007 Harley-Davidson Road King Classic is not equipped with Cooled seats.

