
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Automatic |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | Independent double-wishbone |
| Rear Suspension | Swingarm with single shock |
| Front Travel | 6.7 in (170 mm) |
| Rear Travel | 6.7 in (170 mm) |
| Front Shocks | Walker Evans Velocity Series Shocks |
| Rear Shocks | Walker Evans Velocity Series Shocks |
Brakes
| Front Braking System | Double disc |
| Rear Braking System | Expanding brake (drum brake) |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Seven-spoke cast-aluminum-alloy |
| Front Tire | 24/8-12 |
| Rear Tire | 24/10-11 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 34.6" w x 44.5" h |
| Seat Height | 33.7 in (856 mm) |
| Rake / Trail | 0° |
| Wheelbase | 50 in (1,270 mm) |
| Ground Clearance | 7.2 in (183 mm) |
| Bed Box Dimensions | 27.5 x 43.1 x 11.6 in (69.8 x 109 x 29.5 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 3.9 gal (14.8 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Capacity | 1500 lb (680 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 499 lbs (1,100 kg) |
| Box Capacity | 600 lb (272 kg) Rear Dumping Box |
Weights
| Dry Weight | 696.7 lbs (316 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Transferable limited warranty. |
| Lighting | Multi-plane and projector LED |
| Instrumentation | Analog gauges and LCD panel |
| Features | Doors: Full Doors Standard | Other Standard: POLARIS HD 4500 LB Winch with Synthetic Rope, Aluminum Fairlead, Rubber Isolator, AutoStop & Plow Mode. Sport Low Profile Front Bumper ProFit Sport Roof, Convex Rear View Mirror, Padded Console, and Rockford Fosgate Stage 3 Audio |
What type of fuel does a 2008 Suzuki SV use?
A 2008 Suzuki SV uses Gasoline.
What engine does the 2008 Suzuki SV have?
The 2008 Suzuki SV is equipped with a 645cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2008 Suzuki SV have?
The 2008 Suzuki SV is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2008 Suzuki SV have Automatic climate control?
No, the 2008 Suzuki SV is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2008 Suzuki SV have Backup camera?
No, the 2008 Suzuki SV is not equipped with Backup camera.
Does the 2008 Suzuki SV have Heated seats?
No, the 2008 Suzuki SV is not equipped with Heated seats.
Does the 2008 Suzuki SV have Apple CarPlay?
No, the 2008 Suzuki SV is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2008 Suzuki SV have Android Auto?
No, the 2008 Suzuki SV is not equipped with Android Auto.
Does the 2008 Suzuki SV have Bluetooth?
No, the 2008 Suzuki SV is not equipped with Bluetooth.
Does the 2008 Suzuki SV have Keyless entry?
No, the 2008 Suzuki SV is not equipped with Keyless entry.
Does the 2008 Suzuki SV have Push start?
No, the 2008 Suzuki SV is not equipped with Push start.
Does the 2008 Suzuki SV have Navigation?
No, the 2008 Suzuki SV is not equipped with Navigation.
Does the 2008 Suzuki SV have Sunroof/moonroof?
No, the 2008 Suzuki SV is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2008 Suzuki SV have Leather seats?
No, the 2008 Suzuki SV is not equipped with Leather seats.
Does the 2008 Suzuki SV have Wireless phone charging?
No, the 2008 Suzuki SV is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2008 Suzuki SV have Adaptive cruise control?
No, the 2008 Suzuki SV is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2008 Suzuki SV have Wifi hotspot?
No, the 2008 Suzuki SV is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2008 Suzuki SV have Third row seats?
No, the 2008 Suzuki SV is not equipped with Third row seats.
Does the 2008 Suzuki SV have Tow package?
No, the 2008 Suzuki SV is not equipped with Tow package.
Does the 2008 Suzuki SV have Head up display?
No, the 2008 Suzuki SV is not equipped with Head up display.
Does the 2008 Suzuki SV have Cooled seats?
No, the 2008 Suzuki SV is not equipped with Cooled seats.



