Hot

Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Belt |
| Gearbox | 6-speed |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel | 3.5 in (89 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. 2-piston |
Tires
| Wheels | Black, 10-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/60-B21 |
| Rear Tire | 240/40-R18 |
Dimensions
| Seat Height | 26 in (660 mm) |
| Overall Vehicle Size | 96.4" length |
| Rake / Trail | 35° / 6" |
| Wheelbase | 67.3 in (1,710 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 681.2 lbs (309 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2011 Harley-Davidson Road Glide Custom use?
A 2011 Harley-Davidson Road Glide Custom uses Gasoline.
What drivetrain does the 2011 Harley-Davidson Road Glide Custom have?
The 2011 Harley-Davidson Road Glide Custom has a drivetrain.
What engine does the 2011 Harley-Davidson Road Glide Custom have?
The 2011 Harley-Davidson Road Glide Custom is equipped with a 1584cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2011 Harley-Davidson Road Glide Custom have?
The 2011 Harley-Davidson Road Glide Custom is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2011 Harley-Davidson Road Glide Custom?
The 2011 Harley-Davidson Road Glide Custom has floorplan FLTRX.
Does the 2011 Harley-Davidson Road Glide Custom have Automatic climate control?
No, the 2011 Harley-Davidson Road Glide Custom is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2011 Harley-Davidson Road Glide Custom have Backup camera?
No, the 2011 Harley-Davidson Road Glide Custom is not equipped with Backup camera.
Does the 2011 Harley-Davidson Road Glide Custom have Heated seats?
No, the 2011 Harley-Davidson Road Glide Custom is not equipped with Heated seats.
Does the 2011 Harley-Davidson Road Glide Custom have Apple CarPlay?
No, the 2011 Harley-Davidson Road Glide Custom is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2011 Harley-Davidson Road Glide Custom have Android Auto?
No, the 2011 Harley-Davidson Road Glide Custom is not equipped with Android Auto.
Does the 2011 Harley-Davidson Road Glide Custom have Bluetooth?
No, the 2011 Harley-Davidson Road Glide Custom is not equipped with Bluetooth.
Does the 2011 Harley-Davidson Road Glide Custom have Keyless entry?
No, the 2011 Harley-Davidson Road Glide Custom is not equipped with Keyless entry.
Does the 2011 Harley-Davidson Road Glide Custom have Push start?
No, the 2011 Harley-Davidson Road Glide Custom is not equipped with Push start.
Does the 2011 Harley-Davidson Road Glide Custom have Navigation?
No, the 2011 Harley-Davidson Road Glide Custom is not equipped with Navigation.
Does the 2011 Harley-Davidson Road Glide Custom have Sunroof/moonroof?
No, the 2011 Harley-Davidson Road Glide Custom is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2011 Harley-Davidson Road Glide Custom have Leather seats?
No, the 2011 Harley-Davidson Road Glide Custom is not equipped with Leather seats.
Does the 2011 Harley-Davidson Road Glide Custom have Wireless phone charging?
No, the 2011 Harley-Davidson Road Glide Custom is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2011 Harley-Davidson Road Glide Custom have Adaptive cruise control?
No, the 2011 Harley-Davidson Road Glide Custom is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2011 Harley-Davidson Road Glide Custom have Wifi hotspot?
No, the 2011 Harley-Davidson Road Glide Custom is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2011 Harley-Davidson Road Glide Custom have Third row seats?
No, the 2011 Harley-Davidson Road Glide Custom is not equipped with Third row seats.
Does the 2011 Harley-Davidson Road Glide Custom have Tow package?
No, the 2011 Harley-Davidson Road Glide Custom is not equipped with Tow package.
Does the 2011 Harley-Davidson Road Glide Custom have Head up display?
No, the 2011 Harley-Davidson Road Glide Custom is not equipped with Head up display.
Does the 2011 Harley-Davidson Road Glide Custom have Cooled seats?
No, the 2011 Harley-Davidson Road Glide Custom is not equipped with Cooled seats.

