
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm fork |
| Rear Suspension | Dual shocks |
| Front Travel | 4.8 in (122 mm) |
| Rear Travel | 3.8 in (97 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc |
| Rear Braking System | Single disc |
Tires
| Wheels | Gloss Black, Steel Laced |
| Front Tire | 130/90-16 |
| Rear Tire | 150/80-16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 25.6" w x 39" h |
| Rake / Trail | 28° / 4" |
| Wheelbase | 58.7 in (1,491 mm) |
| Seat Height | 27.2 in (691 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (120 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 3 gal (11.2 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 696.7 lbs (316 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
What type of fuel does a 2013 Harley-Davidson Softail Slim use?
A 2013 Harley-Davidson Softail Slim uses Gasoline.
What engine does the 2013 Harley-Davidson Softail Slim have?
The 2013 Harley-Davidson Softail Slim is equipped with a 1690cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2013 Harley-Davidson Softail Slim have?
The 2013 Harley-Davidson Softail Slim is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2013 Harley-Davidson Softail Slim have Automatic climate control?
No, the 2013 Harley-Davidson Softail Slim is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2013 Harley-Davidson Softail Slim have Backup camera?
No, the 2013 Harley-Davidson Softail Slim is not equipped with Backup camera.
Does the 2013 Harley-Davidson Softail Slim have Heated seats?
No, the 2013 Harley-Davidson Softail Slim is not equipped with Heated seats.
Does the 2013 Harley-Davidson Softail Slim have Apple CarPlay?
No, the 2013 Harley-Davidson Softail Slim is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2013 Harley-Davidson Softail Slim have Android Auto?
No, the 2013 Harley-Davidson Softail Slim is not equipped with Android Auto.
Does the 2013 Harley-Davidson Softail Slim have Bluetooth?
No, the 2013 Harley-Davidson Softail Slim is not equipped with Bluetooth.
Does the 2013 Harley-Davidson Softail Slim have Keyless entry?
No, the 2013 Harley-Davidson Softail Slim is not equipped with Keyless entry.
Does the 2013 Harley-Davidson Softail Slim have Push start?
No, the 2013 Harley-Davidson Softail Slim is not equipped with Push start.
Does the 2013 Harley-Davidson Softail Slim have Navigation?
No, the 2013 Harley-Davidson Softail Slim is not equipped with Navigation.
Does the 2013 Harley-Davidson Softail Slim have Sunroof/moonroof?
No, the 2013 Harley-Davidson Softail Slim is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2013 Harley-Davidson Softail Slim have Leather seats?
No, the 2013 Harley-Davidson Softail Slim is not equipped with Leather seats.
Does the 2013 Harley-Davidson Softail Slim have Wireless phone charging?
No, the 2013 Harley-Davidson Softail Slim is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2013 Harley-Davidson Softail Slim have Adaptive cruise control?
No, the 2013 Harley-Davidson Softail Slim is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2013 Harley-Davidson Softail Slim have Wifi hotspot?
No, the 2013 Harley-Davidson Softail Slim is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2013 Harley-Davidson Softail Slim have Third row seats?
No, the 2013 Harley-Davidson Softail Slim is not equipped with Third row seats.
Does the 2013 Harley-Davidson Softail Slim have Tow package?
No, the 2013 Harley-Davidson Softail Slim is not equipped with Tow package.
Does the 2013 Harley-Davidson Softail Slim have Head up display?
No, the 2013 Harley-Davidson Softail Slim is not equipped with Head up display.
Does the 2013 Harley-Davidson Softail Slim have Cooled seats?
No, the 2013 Harley-Davidson Softail Slim is not equipped with Cooled seats.

