
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent Double Wishbone |
| Front Travel | 10.6 in (268 mm) |
| Rear Travel | 10 in (254 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
Tires
| Wheels | Aluminum |
| Front Tire | 27/9-14 |
| Rear Tire | 27/11-14 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 32.6" w x 42.1" h |
| Rake / Trail | 173° / 7" |
| Wheelbase | 80.2 in (2,037 mm) |
| Seat Height | 30.9 in |
| Ground Clearance | 12.8 in (325 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 7.9 gal (29.9 L) |
| Seating Capacity | 6 |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
What type of fuel does a 2015 Harley-Davidson Dyna Street Bob use?
A 2015 Harley-Davidson Dyna Street Bob uses Gasoline.
What drivetrain does the 2015 Harley-Davidson Dyna Street Bob have?
The 2015 Harley-Davidson Dyna Street Bob has a drivetrain.
What engine does the 2015 Harley-Davidson Dyna Street Bob have?
The 2015 Harley-Davidson Dyna Street Bob is equipped with a 1690cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2015 Harley-Davidson Dyna Street Bob have?
The 2015 Harley-Davidson Dyna Street Bob is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2015 Harley-Davidson Dyna Street Bob?
The 2015 Harley-Davidson Dyna Street Bob has floorplan FXDB103.
Does the 2015 Harley-Davidson Dyna Street Bob have Automatic climate control?
No, the 2015 Harley-Davidson Dyna Street Bob is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2015 Harley-Davidson Dyna Street Bob have Backup camera?
No, the 2015 Harley-Davidson Dyna Street Bob is not equipped with Backup camera.
Does the 2015 Harley-Davidson Dyna Street Bob have Heated seats?
No, the 2015 Harley-Davidson Dyna Street Bob is not equipped with Heated seats.
Does the 2015 Harley-Davidson Dyna Street Bob have Apple CarPlay?
No, the 2015 Harley-Davidson Dyna Street Bob is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2015 Harley-Davidson Dyna Street Bob have Android Auto?
No, the 2015 Harley-Davidson Dyna Street Bob is not equipped with Android Auto.
Does the 2015 Harley-Davidson Dyna Street Bob have Bluetooth?
No, the 2015 Harley-Davidson Dyna Street Bob is not equipped with Bluetooth.
Does the 2015 Harley-Davidson Dyna Street Bob have Keyless entry?
No, the 2015 Harley-Davidson Dyna Street Bob is not equipped with Keyless entry.
Does the 2015 Harley-Davidson Dyna Street Bob have Push start?
No, the 2015 Harley-Davidson Dyna Street Bob is not equipped with Push start.
Does the 2015 Harley-Davidson Dyna Street Bob have Navigation?
No, the 2015 Harley-Davidson Dyna Street Bob is not equipped with Navigation.
Does the 2015 Harley-Davidson Dyna Street Bob have Sunroof/moonroof?
No, the 2015 Harley-Davidson Dyna Street Bob is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2015 Harley-Davidson Dyna Street Bob have Leather seats?
No, the 2015 Harley-Davidson Dyna Street Bob is not equipped with Leather seats.
Does the 2015 Harley-Davidson Dyna Street Bob have Wireless phone charging?
No, the 2015 Harley-Davidson Dyna Street Bob is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2015 Harley-Davidson Dyna Street Bob have Adaptive cruise control?
No, the 2015 Harley-Davidson Dyna Street Bob is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2015 Harley-Davidson Dyna Street Bob have Wifi hotspot?
No, the 2015 Harley-Davidson Dyna Street Bob is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2015 Harley-Davidson Dyna Street Bob have Third row seats?
No, the 2015 Harley-Davidson Dyna Street Bob is not equipped with Third row seats.
Does the 2015 Harley-Davidson Dyna Street Bob have Tow package?
No, the 2015 Harley-Davidson Dyna Street Bob is not equipped with Tow package.
Does the 2015 Harley-Davidson Dyna Street Bob have Head up display?
No, the 2015 Harley-Davidson Dyna Street Bob is not equipped with Head up display.
Does the 2015 Harley-Davidson Dyna Street Bob have Cooled seats?
No, the 2015 Harley-Davidson Dyna Street Bob is not equipped with Cooled seats.

