
Drivetrain
| Transmission | manual |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Belt |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 6.2 in (157 mm) |
| Rear Travel | 6.6 in (168 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
Tires
| Wheels | Wire spoked |
| Front Tire | 2.75-21 |
| Rear Tire | 4.10-18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 96.5" length |
| Rake / Trail | 27.5° / 5" |
| Wheelbase | 54.3 in (1,379 mm) |
| Seat Height | 28.1 in |
| Ground Clearance | 8.3 in (211 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 2 gal (7.6 L) |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 778.2 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Warranty |
What type of fuel does a 2016 Harley-Davidson Road King Custom use?
A 2016 Harley-Davidson Road King Custom uses Gasoline with fuel tank capacity up to 6 gallons.
What is the 2016 Harley-Davidson Road King Custom fuel capacity?
A 2016 Harley-Davidson Road King Custom has the fuel capacity of 6 gallons.
What drivetrain does the 2016 Harley-Davidson Road King Custom have?
The 2016 Harley-Davidson Road King Custom has a Belt drivetrain.
What transmission does the 2016 Harley-Davidson Road King Custom have?
The 2016 Harley-Davidson Road King Custom has a manual transmission.
What engine does the 2016 Harley-Davidson Road King Custom have?
The 2016 Harley-Davidson Road King Custom is equipped with a 1690cc 4-stroke V2 engine.
What is the wheelbase of the 2016 Harley-Davidson Road King Custom?
The 2016 Harley-Davidson Road King Custom has a wheelbase of 64.
What type of engine does the 2016 Harley-Davidson Road King Custom have?
The 2016 Harley-Davidson Road King Custom is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2016 Harley-Davidson Road King Custom cooled?
The 2016 Harley-Davidson Road King Custom is cooled by Air.
What type of fuel system does the 2016 Harley-Davidson Road King Custom have?
The 2016 Harley-Davidson Road King Custom is equipped with a Injection. Electronic Sequential Port Fuel Injection fuel system.
What type of starter does the 2016 Harley-Davidson Road King Custom have?
The 2016 Harley-Davidson Road King Custom is equipped with a Electric starter.
What is the 2016 Harley-Davidson Road King Custom compression ratio?
The 2016 Harley-Davidson Road King Custom has a compression ratio of 9.6:1.
What type of front brakes does the 2016 Harley-Davidson Road King Custom have?
The 2016 Harley-Davidson Road King Custom is equipped with Double disc. Optional ABS. 4-piston front brakes.
What type of rear brakes does the 2016 Harley-Davidson Road King Custom have?
The 2016 Harley-Davidson Road King Custom is equipped with Single disc. Optional ABS. 4-piston rear brakes.
Does the 2016 Harley-Davidson Road King Custom have Automatic climate control?
No, the 2016 Harley-Davidson Road King Custom is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2016 Harley-Davidson Road King Custom have Backup camera?
No, the 2016 Harley-Davidson Road King Custom is not equipped with Backup camera.
Does the 2016 Harley-Davidson Road King Custom have Heated seats?
No, the 2016 Harley-Davidson Road King Custom is not equipped with Heated seats.
Does the 2016 Harley-Davidson Road King Custom have Apple CarPlay?
No, the 2016 Harley-Davidson Road King Custom is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2016 Harley-Davidson Road King Custom have Android Auto?
No, the 2016 Harley-Davidson Road King Custom is not equipped with Android Auto.
Does the 2016 Harley-Davidson Road King Custom have Bluetooth?
No, the 2016 Harley-Davidson Road King Custom is not equipped with Bluetooth.
Does the 2016 Harley-Davidson Road King Custom have Keyless entry?
No, the 2016 Harley-Davidson Road King Custom is not equipped with Keyless entry.
Does the 2016 Harley-Davidson Road King Custom have Push start?
No, the 2016 Harley-Davidson Road King Custom is not equipped with Push start.
Does the 2016 Harley-Davidson Road King Custom have Navigation?
No, the 2016 Harley-Davidson Road King Custom is not equipped with Navigation.
Does the 2016 Harley-Davidson Road King Custom have Sunroof/moonroof?
No, the 2016 Harley-Davidson Road King Custom is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2016 Harley-Davidson Road King Custom have Leather seats?
No, the 2016 Harley-Davidson Road King Custom is not equipped with Leather seats.
Does the 2016 Harley-Davidson Road King Custom have Wireless phone charging?
No, the 2016 Harley-Davidson Road King Custom is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2016 Harley-Davidson Road King Custom have Adaptive cruise control?
No, the 2016 Harley-Davidson Road King Custom is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2016 Harley-Davidson Road King Custom have Wifi hotspot?
No, the 2016 Harley-Davidson Road King Custom is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2016 Harley-Davidson Road King Custom have Third row seats?
No, the 2016 Harley-Davidson Road King Custom is not equipped with Third row seats.
Does the 2016 Harley-Davidson Road King Custom have Tow package?
No, the 2016 Harley-Davidson Road King Custom is not equipped with Tow package.
Does the 2016 Harley-Davidson Road King Custom have Head up display?
No, the 2016 Harley-Davidson Road King Custom is not equipped with Head up display.
Does the 2016 Harley-Davidson Road King Custom have Cooled seats?
No, the 2016 Harley-Davidson Road King Custom is not equipped with Cooled seats.


