
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Slipper clutch |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 43mm fork |
| Rear Suspension | Dual Showa shocks with 12.5mm shafts, adjustable preload, and piggyback pressurized reservoirs |
| Front Travel | 18.6 in (472 mm) |
| Rear Travel | 21.1 in (536 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Single-piston caliper. |
Tires
| Front Tire | 31/10-15 |
| Rear Tire | 31/10-15 |
| Wheels | Aluminum |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 57" w x 76" h |
| Seat Height | 27.5 in |
| Rake / Trail | 25.4° / 2" |
| Wheelbase | 41.9 in (1,064 mm) |
| Ground Clearance | 6.7 in (170 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 10.6 gal (40.1 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 487 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 1 Year Factory Warranty, Unlimted Miles |
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals,security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2017 Harley-Davidson FLTRU - use?
A 2017 Harley-Davidson FLTRU - uses Gasoline.
What drivetrain does the 2017 Harley-Davidson FLTRU - have?
The 2017 Harley-Davidson FLTRU - has a drivetrain.
What engine does the 2017 Harley-Davidson FLTRU - have?
The 2017 Harley-Davidson FLTRU - is equipped with a 1750CC engine.
What type of engine does the 2017 Harley-Davidson FLTRU - have?
The 2017 Harley-Davidson FLTRU - is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2017 Harley-Davidson FLTRU - have Automatic climate control?
No, the 2017 Harley-Davidson FLTRU - is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2017 Harley-Davidson FLTRU - have Backup camera?
No, the 2017 Harley-Davidson FLTRU - is not equipped with Backup camera.
Does the 2017 Harley-Davidson FLTRU - have Heated seats?
No, the 2017 Harley-Davidson FLTRU - is not equipped with Heated seats.
Does the 2017 Harley-Davidson FLTRU - have Apple CarPlay?
No, the 2017 Harley-Davidson FLTRU - is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2017 Harley-Davidson FLTRU - have Android Auto?
No, the 2017 Harley-Davidson FLTRU - is not equipped with Android Auto.
Does the 2017 Harley-Davidson FLTRU - have Bluetooth?
No, the 2017 Harley-Davidson FLTRU - is not equipped with Bluetooth.
Does the 2017 Harley-Davidson FLTRU - have Keyless entry?
No, the 2017 Harley-Davidson FLTRU - is not equipped with Keyless entry.
Does the 2017 Harley-Davidson FLTRU - have Push start?
No, the 2017 Harley-Davidson FLTRU - is not equipped with Push start.
Does the 2017 Harley-Davidson FLTRU - have Navigation?
No, the 2017 Harley-Davidson FLTRU - is not equipped with Navigation.
Does the 2017 Harley-Davidson FLTRU - have Sunroof/moonroof?
No, the 2017 Harley-Davidson FLTRU - is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2017 Harley-Davidson FLTRU - have Leather seats?
No, the 2017 Harley-Davidson FLTRU - is not equipped with Leather seats.
Does the 2017 Harley-Davidson FLTRU - have Wireless phone charging?
No, the 2017 Harley-Davidson FLTRU - is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2017 Harley-Davidson FLTRU - have Adaptive cruise control?
No, the 2017 Harley-Davidson FLTRU - is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2017 Harley-Davidson FLTRU - have Wifi hotspot?
No, the 2017 Harley-Davidson FLTRU - is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2017 Harley-Davidson FLTRU - have Third row seats?
No, the 2017 Harley-Davidson FLTRU - is not equipped with Third row seats.
Does the 2017 Harley-Davidson FLTRU - have Tow package?
No, the 2017 Harley-Davidson FLTRU - is not equipped with Tow package.
Does the 2017 Harley-Davidson FLTRU - have Head up display?
No, the 2017 Harley-Davidson FLTRU - is not equipped with Head up display.
Does the 2017 Harley-Davidson FLTRU - have Cooled seats?
No, the 2017 Harley-Davidson FLTRU - is not equipped with Cooled seats.

