
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Belt |
| Clutch | Wet, multi-disc with mechanical drive |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Marzocchi “UPSIDE DOWN” telescopic hydraulic fork with rebound-compression damping and spring preload external and separate adjustment |
| Rear Suspension | Progressive Sachs, single shock absorber with rebound and compression damping and spring preload adjustment |
| Front Travel | 4.9 in (125 mm) |
| Rear Travel | 4.7 in (120 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Floating disc, 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. 4-piston |
Tires
| Wheels | Aluminium alloy |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.5" w x 82.1" l |
| Seat Height | 31.9 in (810 mm) |
| Rake / Trail | 95° / 4" |
| Wheelbase | 54.3 in (1,380 mm) |
| Ground Clearance | 6.3 in (160 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 4.4 gal (16.6 L) |
Weights
| Dry Weight | 368.2 lbs (167 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 24 months unlimited mileage |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2017 Harley-Davidson FLTRU - use?
A 2017 Harley-Davidson FLTRU - uses Gasoline.
What drivetrain does the 2017 Harley-Davidson FLTRU - have?
The 2017 Harley-Davidson FLTRU - has a drivetrain.
What engine does the 2017 Harley-Davidson FLTRU - have?
The 2017 Harley-Davidson FLTRU - is equipped with a 1750CC engine.
What type of engine does the 2017 Harley-Davidson FLTRU - have?
The 2017 Harley-Davidson FLTRU - is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2017 Harley-Davidson FLTRU - have Automatic climate control?
No, the 2017 Harley-Davidson FLTRU - is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2017 Harley-Davidson FLTRU - have Backup camera?
No, the 2017 Harley-Davidson FLTRU - is not equipped with Backup camera.
Does the 2017 Harley-Davidson FLTRU - have Heated seats?
No, the 2017 Harley-Davidson FLTRU - is not equipped with Heated seats.
Does the 2017 Harley-Davidson FLTRU - have Apple CarPlay?
No, the 2017 Harley-Davidson FLTRU - is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2017 Harley-Davidson FLTRU - have Android Auto?
No, the 2017 Harley-Davidson FLTRU - is not equipped with Android Auto.
Does the 2017 Harley-Davidson FLTRU - have Bluetooth?
No, the 2017 Harley-Davidson FLTRU - is not equipped with Bluetooth.
Does the 2017 Harley-Davidson FLTRU - have Keyless entry?
No, the 2017 Harley-Davidson FLTRU - is not equipped with Keyless entry.
Does the 2017 Harley-Davidson FLTRU - have Push start?
No, the 2017 Harley-Davidson FLTRU - is not equipped with Push start.
Does the 2017 Harley-Davidson FLTRU - have Navigation?
No, the 2017 Harley-Davidson FLTRU - is not equipped with Navigation.
Does the 2017 Harley-Davidson FLTRU - have Sunroof/moonroof?
No, the 2017 Harley-Davidson FLTRU - is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2017 Harley-Davidson FLTRU - have Leather seats?
No, the 2017 Harley-Davidson FLTRU - is not equipped with Leather seats.
Does the 2017 Harley-Davidson FLTRU - have Wireless phone charging?
No, the 2017 Harley-Davidson FLTRU - is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2017 Harley-Davidson FLTRU - have Adaptive cruise control?
No, the 2017 Harley-Davidson FLTRU - is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2017 Harley-Davidson FLTRU - have Wifi hotspot?
No, the 2017 Harley-Davidson FLTRU - is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2017 Harley-Davidson FLTRU - have Third row seats?
No, the 2017 Harley-Davidson FLTRU - is not equipped with Third row seats.
Does the 2017 Harley-Davidson FLTRU - have Tow package?
No, the 2017 Harley-Davidson FLTRU - is not equipped with Tow package.
Does the 2017 Harley-Davidson FLTRU - have Head up display?
No, the 2017 Harley-Davidson FLTRU - is not equipped with Head up display.
Does the 2017 Harley-Davidson FLTRU - have Cooled seats?
No, the 2017 Harley-Davidson FLTRU - is not equipped with Cooled seats.

