
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
Tires
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 43.3" w x 46.7" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (625 mm) |
| Seat Height | 28.1 in (715 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
Weights
| Dry Weight | 795.9 lbs (361 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | Twin LED headlamp |
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
| Warranty | 12 / Limited |
What type of fuel does a 2020 Indian Scout Bobber use?
A 2020 Indian Scout Bobber uses Gasoline.
What engine does the 2020 Indian Scout Bobber have?
The 2020 Indian Scout Bobber is equipped with a 1133cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2020 Indian Scout Bobber have?
The 2020 Indian Scout Bobber is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2020 Indian Scout Bobber have Automatic climate control?
No, the 2020 Indian Scout Bobber is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2020 Indian Scout Bobber have Backup camera?
No, the 2020 Indian Scout Bobber is not equipped with Backup camera.
Does the 2020 Indian Scout Bobber have Heated seats?
No, the 2020 Indian Scout Bobber is not equipped with Heated seats.
Does the 2020 Indian Scout Bobber have Apple CarPlay?
No, the 2020 Indian Scout Bobber is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2020 Indian Scout Bobber have Android Auto?
No, the 2020 Indian Scout Bobber is not equipped with Android Auto.
Does the 2020 Indian Scout Bobber have Bluetooth?
No, the 2020 Indian Scout Bobber is not equipped with Bluetooth.
Does the 2020 Indian Scout Bobber have Keyless entry?
No, the 2020 Indian Scout Bobber is not equipped with Keyless entry.
Does the 2020 Indian Scout Bobber have Push start?
No, the 2020 Indian Scout Bobber is not equipped with Push start.
Does the 2020 Indian Scout Bobber have Navigation?
No, the 2020 Indian Scout Bobber is not equipped with Navigation.
Does the 2020 Indian Scout Bobber have Sunroof/moonroof?
No, the 2020 Indian Scout Bobber is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2020 Indian Scout Bobber have Leather seats?
No, the 2020 Indian Scout Bobber is not equipped with Leather seats.
Does the 2020 Indian Scout Bobber have Wireless phone charging?
No, the 2020 Indian Scout Bobber is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2020 Indian Scout Bobber have Adaptive cruise control?
No, the 2020 Indian Scout Bobber is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2020 Indian Scout Bobber have Wifi hotspot?
No, the 2020 Indian Scout Bobber is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2020 Indian Scout Bobber have Third row seats?
No, the 2020 Indian Scout Bobber is not equipped with Third row seats.
Does the 2020 Indian Scout Bobber have Tow package?
No, the 2020 Indian Scout Bobber is not equipped with Tow package.
Does the 2020 Indian Scout Bobber have Head up display?
No, the 2020 Indian Scout Bobber is not equipped with Head up display.
Does the 2020 Indian Scout Bobber have Cooled seats?
No, the 2020 Indian Scout Bobber is not equipped with Cooled seats.

