Hot

Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Assist and Slipper Clutch |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 41mm hydraulic telescopic fork |
| Rear Suspension | Horizontal back-link with adjustable spring preload |
| Front Travel | 4.3 in (109 mm) |
| Rear Travel | 4.7 in (119 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Petal discs and two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Petal disc and single piston caliper. Optional ABS. |
Tires
| Wheels | 10-spoke in light alloy. Pirelli Diablo Rosso II tyres. |
| Front Tire | 120/70-17 |
| Rear Tire | 160/60-17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 78.2" h |
| Seat Height | 31.1 in |
| Rake / Trail | 25.5° / 4" |
| Wheelbase | 55.5 in (1,410 mm) |
| Ground Clearance | 4.4 in (112 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 2 |
| Fuel Capacity | 4.5 gal (17 L) |
Weights
| Dry Weight | 423.4 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | High beam, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system(optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted instruments |
What type of fuel does a 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide use?
A 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide uses Gasoline.
What drivetrain does the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide have?
The 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide has a drivetrain.
What engine does the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide have?
The 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide is equipped with a 1746cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide have?
The 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide have Automatic climate control?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide have Backup camera?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide is not equipped with Backup camera.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide have Heated seats?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide is not equipped with Heated seats.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide have Apple CarPlay?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide have Android Auto?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide is not equipped with Android Auto.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide have Bluetooth?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide is not equipped with Bluetooth.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide have Keyless entry?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide is not equipped with Keyless entry.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide have Push start?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide is not equipped with Push start.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide have Navigation?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide is not equipped with Navigation.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide have Sunroof/moonroof?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide have Leather seats?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide is not equipped with Leather seats.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide have Wireless phone charging?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide have Adaptive cruise control?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide have Wifi hotspot?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide have Third row seats?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide is not equipped with Third row seats.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide have Tow package?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide is not equipped with Tow package.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide have Head up display?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide is not equipped with Head up display.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide have Cooled seats?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide is not equipped with Cooled seats.

