
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Assist and Slipper clutch |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 45mm Showa telescopic fork |
| Rear Suspension | Swingarm with twin air-assisted shocks, with 4-way rebound damping |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 3.1 in (79 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Dual four-piston calipers, K-ACT II ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Twin-piston caliper, K-ACT II ABS |
Tires
| Wheels | Alloy wheels |
| Front Tire | 130/90-16 |
| Rear Tire | 170/70-16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 29.2" w x 39.4" h |
| Seat Height | 28.7 in (729 mm) |
| Rake / Trail | 30° / 7" |
| Wheelbase | 65.5 in (1,664 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 5.3 gal (20.1 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 432 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 36 months limited |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2021 Indian Chieftain Elite use?
A 2021 Indian Chieftain Elite uses Gasoline.
What engine does the 2021 Indian Chieftain Elite have?
The 2021 Indian Chieftain Elite is equipped with a 1890cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2021 Indian Chieftain Elite have?
The 2021 Indian Chieftain Elite is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2021 Indian Chieftain Elite have Automatic climate control?
No, the 2021 Indian Chieftain Elite is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2021 Indian Chieftain Elite have Backup camera?
No, the 2021 Indian Chieftain Elite is not equipped with Backup camera.
Does the 2021 Indian Chieftain Elite have Heated seats?
No, the 2021 Indian Chieftain Elite is not equipped with Heated seats.
Does the 2021 Indian Chieftain Elite have Apple CarPlay?
No, the 2021 Indian Chieftain Elite is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2021 Indian Chieftain Elite have Android Auto?
No, the 2021 Indian Chieftain Elite is not equipped with Android Auto.
Does the 2021 Indian Chieftain Elite have Bluetooth?
No, the 2021 Indian Chieftain Elite is not equipped with Bluetooth.
Does the 2021 Indian Chieftain Elite have Keyless entry?
No, the 2021 Indian Chieftain Elite is not equipped with Keyless entry.
Does the 2021 Indian Chieftain Elite have Push start?
No, the 2021 Indian Chieftain Elite is not equipped with Push start.
Does the 2021 Indian Chieftain Elite have Navigation?
No, the 2021 Indian Chieftain Elite is not equipped with Navigation.
Does the 2021 Indian Chieftain Elite have Sunroof/moonroof?
No, the 2021 Indian Chieftain Elite is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2021 Indian Chieftain Elite have Leather seats?
No, the 2021 Indian Chieftain Elite is not equipped with Leather seats.
Does the 2021 Indian Chieftain Elite have Wireless phone charging?
No, the 2021 Indian Chieftain Elite is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2021 Indian Chieftain Elite have Adaptive cruise control?
No, the 2021 Indian Chieftain Elite is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2021 Indian Chieftain Elite have Wifi hotspot?
No, the 2021 Indian Chieftain Elite is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2021 Indian Chieftain Elite have Third row seats?
No, the 2021 Indian Chieftain Elite is not equipped with Third row seats.
Does the 2021 Indian Chieftain Elite have Tow package?
No, the 2021 Indian Chieftain Elite is not equipped with Tow package.
Does the 2021 Indian Chieftain Elite have Head up display?
No, the 2021 Indian Chieftain Elite is not equipped with Head up display.
Does the 2021 Indian Chieftain Elite have Cooled seats?
No, the 2021 Indian Chieftain Elite is not equipped with Cooled seats.

