
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Clutch | Assist and Slipper clutch |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Chain Type | #525 Chain; 16T/40T |
Suspension
| Front Suspension | Showa 41mm SFF-BP USD forks, pre-load adjustable |
| Rear Suspension | Prolink mono with 5 stage pre-load adjuster. Steel hollow cross swingarm. |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 20 in (508 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Wave disc. Two-piston calipers. ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Wave disc. Single-piston caliper. ABS. |
Tires
| Wheels | Aluminium rims, 6-spoke. Pirelli Diablo Rosso IV tires. |
| Front Tire | 130/70-BW18 |
| Rear Tire | 180/65-BW16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28" w x 43.3" h |
| Rake / Trail | 102° |
| Seat Height | 32.7 in (830 mm) |
| Wheelbase | 55.1 in (1,400 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 783 lbs (355.2 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Lighting | Dual halogen headlight 55-watt 625 lumen low beam, 65-watt 1,570 high beam |
| Instrumentation | 4.3 Full-Color TFT Instrumentation |
What type of fuel does a 2022 HUSQAVARNA 701 use?
A 2022 HUSQAVARNA 701 uses Unknown.
Does the 2022 HUSQAVARNA 701 have Automatic climate control?
No, the 2022 HUSQAVARNA 701 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2022 HUSQAVARNA 701 have Backup camera?
No, the 2022 HUSQAVARNA 701 is not equipped with Backup camera.
Does the 2022 HUSQAVARNA 701 have Heated seats?
No, the 2022 HUSQAVARNA 701 is not equipped with Heated seats.
Does the 2022 HUSQAVARNA 701 have Apple CarPlay?
No, the 2022 HUSQAVARNA 701 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2022 HUSQAVARNA 701 have Android Auto?
No, the 2022 HUSQAVARNA 701 is not equipped with Android Auto.
Does the 2022 HUSQAVARNA 701 have Bluetooth?
No, the 2022 HUSQAVARNA 701 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2022 HUSQAVARNA 701 have Keyless entry?
No, the 2022 HUSQAVARNA 701 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2022 HUSQAVARNA 701 have Push start?
No, the 2022 HUSQAVARNA 701 is not equipped with Push start.
Does the 2022 HUSQAVARNA 701 have Navigation?
No, the 2022 HUSQAVARNA 701 is not equipped with Navigation.
Does the 2022 HUSQAVARNA 701 have Sunroof/moonroof?
No, the 2022 HUSQAVARNA 701 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2022 HUSQAVARNA 701 have Leather seats?
No, the 2022 HUSQAVARNA 701 is not equipped with Leather seats.
Does the 2022 HUSQAVARNA 701 have Wireless phone charging?
No, the 2022 HUSQAVARNA 701 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2022 HUSQAVARNA 701 have Adaptive cruise control?
No, the 2022 HUSQAVARNA 701 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2022 HUSQAVARNA 701 have Wifi hotspot?
No, the 2022 HUSQAVARNA 701 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2022 HUSQAVARNA 701 have Third row seats?
No, the 2022 HUSQAVARNA 701 is not equipped with Third row seats.
Does the 2022 HUSQAVARNA 701 have Tow package?
No, the 2022 HUSQAVARNA 701 is not equipped with Tow package.
Does the 2022 HUSQAVARNA 701 have Head up display?
No, the 2022 HUSQAVARNA 701 is not equipped with Head up display.
Does the 2022 HUSQAVARNA 701 have Cooled seats?
No, the 2022 HUSQAVARNA 701 is not equipped with Cooled seats.

