
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multiplate wet |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Double Wishbone Type |
| Rear Suspension | Pro Arm® single-side swingarm with Pro-Link® single shock |
| Front Travel | 7.6 in (193 mm) |
| Rear Travel | 7.9 in (201 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual disc |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. Single-piston caliper. Optional ABS. |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum. Dunlop® Harley-Davidson Series tires. |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31.4" w x 46.7" h |
| Rake / Trail | 0° |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 28.9 in (734 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 498.2 lbs (226 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
What type of fuel does a 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider S use?
A 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider S uses Gasoline.
What engine does the 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider S have?
The 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider S is equipped with a 1923cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider S have?
The 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider S is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider S have Automatic climate control?
No, the 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider S is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider S have Backup camera?
No, the 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider S is not equipped with Backup camera.
Does the 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider S have Heated seats?
No, the 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider S is not equipped with Heated seats.
Does the 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider S have Apple CarPlay?
No, the 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider S is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider S have Android Auto?
No, the 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider S is not equipped with Android Auto.
Does the 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider S have Bluetooth?
No, the 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider S is not equipped with Bluetooth.
Does the 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider S have Keyless entry?
No, the 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider S is not equipped with Keyless entry.
Does the 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider S have Push start?
No, the 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider S is not equipped with Push start.
Does the 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider S have Navigation?
No, the 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider S is not equipped with Navigation.
Does the 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider S have Sunroof/moonroof?
No, the 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider S is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider S have Leather seats?
No, the 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider S is not equipped with Leather seats.
Does the 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider S have Wireless phone charging?
No, the 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider S is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider S have Adaptive cruise control?
No, the 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider S is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider S have Wifi hotspot?
No, the 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider S is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider S have Third row seats?
No, the 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider S is not equipped with Third row seats.
Does the 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider S have Tow package?
No, the 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider S is not equipped with Tow package.
Does the 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider S have Head up display?
No, the 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider S is not equipped with Head up display.
Does the 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider S have Cooled seats?
No, the 2023 Harley-Davidson Softail Low Rider S is not equipped with Cooled seats.

