
Drivetrain
| Transmission | manual |
| Gearbox | 7-speed |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
| Clutch | Seven-speed automatic DCT, plus reverse and walking mode |
Suspension
| Front Suspension | Double Wishbone Type; 4.3 inches travel |
| Rear Suspension | Pro Arm® single-side swingarm with Pro-Link® single shock; 4.1 inches travel |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Floating discs. CBS three-piston calipers |
| Rear Braking System | Single disc. CBS three-piston calipers. |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Front Tire | MT90-B16 |
| Rear Tire | MU85-B16 |
| Wheels | Black, Laced Steel |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 30.8" w x 42.7" h |
| Rake / Trail | 31° / 6" |
| Wheelbase | 64.4 in (1,636 mm) |
| Seat Height | 29.3 in |
| Ground Clearance | 4.5 in (115 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 679 lbs (308 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 3 year transferable, unlimited-mileage limited warranty; extended coverage available with a Honda Protection Plan. |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 1995 Suzuki LS650 - use?
A 1995 Suzuki LS650 - uses Unknown.
What drivetrain does the 1995 Suzuki LS650 - have?
The 1995 Suzuki LS650 - has a drivetrain.
What transmission does the 1995 Suzuki LS650 - have?
The 1995 Suzuki LS650 - has a manual transmission.
What engine does the 1995 Suzuki LS650 - have?
The 1995 Suzuki LS650 - is equipped with a 652CC engine.
Does the 1995 Suzuki LS650 - have Automatic climate control?
No, the 1995 Suzuki LS650 - is not equipped with Automatic climate control.
Does the 1995 Suzuki LS650 - have Backup camera?
No, the 1995 Suzuki LS650 - is not equipped with Backup camera.
Does the 1995 Suzuki LS650 - have Heated seats?
No, the 1995 Suzuki LS650 - is not equipped with Heated seats.
Does the 1995 Suzuki LS650 - have Apple CarPlay?
No, the 1995 Suzuki LS650 - is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 1995 Suzuki LS650 - have Android Auto?
No, the 1995 Suzuki LS650 - is not equipped with Android Auto.
Does the 1995 Suzuki LS650 - have Bluetooth?
No, the 1995 Suzuki LS650 - is not equipped with Bluetooth.
Does the 1995 Suzuki LS650 - have Keyless entry?
No, the 1995 Suzuki LS650 - is not equipped with Keyless entry.
Does the 1995 Suzuki LS650 - have Push start?
No, the 1995 Suzuki LS650 - is not equipped with Push start.
Does the 1995 Suzuki LS650 - have Navigation?
No, the 1995 Suzuki LS650 - is not equipped with Navigation.
Does the 1995 Suzuki LS650 - have Sunroof/moonroof?
No, the 1995 Suzuki LS650 - is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 1995 Suzuki LS650 - have Leather seats?
No, the 1995 Suzuki LS650 - is not equipped with Leather seats.
Does the 1995 Suzuki LS650 - have Wireless phone charging?
No, the 1995 Suzuki LS650 - is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 1995 Suzuki LS650 - have Adaptive cruise control?
No, the 1995 Suzuki LS650 - is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 1995 Suzuki LS650 - have Wifi hotspot?
No, the 1995 Suzuki LS650 - is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 1995 Suzuki LS650 - have Third row seats?
No, the 1995 Suzuki LS650 - is not equipped with Third row seats.
Does the 1995 Suzuki LS650 - have Tow package?
No, the 1995 Suzuki LS650 - is not equipped with Tow package.
Does the 1995 Suzuki LS650 - have Head up display?
No, the 1995 Suzuki LS650 - is not equipped with Head up display.
Does the 1995 Suzuki LS650 - have Cooled seats?
No, the 1995 Suzuki LS650 - is not equipped with Cooled seats.

