
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Chain Type | 2.276:1 |
| Clutch | Automatic centrifugal |
| Gear Ratios 1st | 2.769:1 |
| Gear Ratios 2nd | 1.882:1 |
| Gear Ratios 3rd | 1.500:1 |
| Gear Ratios 4th | 1.273:1 |
| Gear Ratios 5th | 1.125:1 |
| Gear Ratios 6th | 0.966:1 |
| Gearbox | 4-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 27mm telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shock |
| Front Shocks | Walker Evans 2.5 Velocity Needle Shock with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | Walker Evans 3.0 Velocity Needle Shock with 16-Position Adjustable Clickers |
| Front Travel | 7.9 in (201 mm) |
| Rear Travel | 9.1 in (231 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. ABS. Hydraulic. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
| Front Wheel | Cast 8-Spoke 19" x 3.5" |
| Rear Wheel | Cast 8-Spoke 16" x 3.5" |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 32.8" w x 84.6" l |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
| Bed Box Dimensions | 26 x 17.7 x 11.5 in (66 x 45 x 29.2 cm) |
| Seat Height | 31.5 in |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Lean Angle (Left) | 33 |
| Lean Angle (Right) | 33 |
Capacities
| Seating Capacity | 2 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Hitch Capacity | 1,350 lb (612 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 331 lbs (730 kg) |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
| Storage Capacity | 16.9 gal (63.9 L) |
| Towing Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 180 lb (81.6 kg) |
| Cargo Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
| Rack Capacity | 200 lb (90 kg) |
| Bed Capacity | 1000 pounds |
| Rack Capacity (Front) | 90 lb (40.8 kg) |
Weights
| Dry Weight | 256 lbs |
Electronics
| Gauges | Standard and Limited: Analog speedometer, Digital tachometer, odometer, trip meter, engine temp, low fuel lamp Limited +Tech: Digital Speedometer, Digital Tachometer, Odometer, fuel gauge, compass, ambient temperature, Gear indicator |
| Audio System | Includes 2 Standard 50 watt fairing speakers, 100 watts total. |
| Magneto | 650-W |
Lights & Safety
| Steering | Power: Rack Mounted High Assist Electronic Power Steering with Quick Turn Rack; Race Inspired Steering Wheel; RIDE COMMAND Push Button Controls |
| Features | Standard: ABS Limited: ABS, Ride Modes, USB Charge Port, Cruise Control, Traction Control Limited +Tech: ABS, Ride Modes, USB Charge/Data Port, Cruise Control, Traction Control, Keyless Ignition |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Warranty | One year. Transferable. Unlimited-mileage. |
| Cage Type | Profiled cage ROPS approved |
| Handlebars | Aluminum |
What type of fuel does a 2008 Kawasaki Ninja 250 250R use?
A 2008 Kawasaki Ninja 250 250R uses Gasoline.
What engine does the 2008 Kawasaki Ninja 250 250R have?
The 2008 Kawasaki Ninja 250 250R is equipped with a 249cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2008 Kawasaki Ninja 250 250R have?
The 2008 Kawasaki Ninja 250 250R is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2008 Kawasaki Ninja 250 250R have Automatic climate control?
No, the 2008 Kawasaki Ninja 250 250R is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2008 Kawasaki Ninja 250 250R have Backup camera?
No, the 2008 Kawasaki Ninja 250 250R is not equipped with Backup camera.
Does the 2008 Kawasaki Ninja 250 250R have Heated seats?
No, the 2008 Kawasaki Ninja 250 250R is not equipped with Heated seats.
Does the 2008 Kawasaki Ninja 250 250R have Apple CarPlay?
No, the 2008 Kawasaki Ninja 250 250R is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2008 Kawasaki Ninja 250 250R have Android Auto?
No, the 2008 Kawasaki Ninja 250 250R is not equipped with Android Auto.
Does the 2008 Kawasaki Ninja 250 250R have Bluetooth?
No, the 2008 Kawasaki Ninja 250 250R is not equipped with Bluetooth.
Does the 2008 Kawasaki Ninja 250 250R have Keyless entry?
No, the 2008 Kawasaki Ninja 250 250R is not equipped with Keyless entry.
Does the 2008 Kawasaki Ninja 250 250R have Push start?
No, the 2008 Kawasaki Ninja 250 250R is not equipped with Push start.
Does the 2008 Kawasaki Ninja 250 250R have Navigation?
No, the 2008 Kawasaki Ninja 250 250R is not equipped with Navigation.
Does the 2008 Kawasaki Ninja 250 250R have Sunroof/moonroof?
No, the 2008 Kawasaki Ninja 250 250R is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2008 Kawasaki Ninja 250 250R have Leather seats?
No, the 2008 Kawasaki Ninja 250 250R is not equipped with Leather seats.
Does the 2008 Kawasaki Ninja 250 250R have Wireless phone charging?
No, the 2008 Kawasaki Ninja 250 250R is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2008 Kawasaki Ninja 250 250R have Adaptive cruise control?
No, the 2008 Kawasaki Ninja 250 250R is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2008 Kawasaki Ninja 250 250R have Wifi hotspot?
No, the 2008 Kawasaki Ninja 250 250R is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2008 Kawasaki Ninja 250 250R have Third row seats?
No, the 2008 Kawasaki Ninja 250 250R is not equipped with Third row seats.
Does the 2008 Kawasaki Ninja 250 250R have Tow package?
No, the 2008 Kawasaki Ninja 250 250R is not equipped with Tow package.
Does the 2008 Kawasaki Ninja 250 250R have Head up display?
No, the 2008 Kawasaki Ninja 250 250R is not equipped with Head up display.
Does the 2008 Kawasaki Ninja 250 250R have Cooled seats?
No, the 2008 Kawasaki Ninja 250 250R is not equipped with Cooled seats.


