
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork, 49mm dual bending valve |
| Rear Suspension | Twin shocks, premium low hand-adjustable |
| Rear Travel | 4.1 in (104 mm) |
| Front Travel | 3.9 in (99 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. 2-piston |
Tires
| Wheels | Black, 10-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/60-B21 |
| Rear Tire | 240/40-R18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31" w x 43.3" h |
| Seat Height | 26 in (660 mm) |
| Rake / Trail | 35° / 6" |
| Wheelbase | 67.3 in (1,710 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
Weights
| Dry Weight | 681.2 lbs (309 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Display features odometer, trip A, trip B, range to empty and gear indicator and larger tell-tale indicators. |
What type of fuel does a 1968 Honda 305 Scrambler Motorcycle use?
A 1968 Honda 305 Scrambler Motorcycle uses Unknown.
What drivetrain does the 1968 Honda 305 Scrambler Motorcycle have?
The 1968 Honda 305 Scrambler Motorcycle has a Chain drivetrain.
What transmission does the 1968 Honda 305 Scrambler Motorcycle have?
The 1968 Honda 305 Scrambler Motorcycle has a Manual transmission.
What engine does the 1968 Honda 305 Scrambler Motorcycle have?
The 1968 Honda 305 Scrambler Motorcycle is equipped with a 305 engine.
Does the 1968 Honda 305 Scrambler Motorcycle have Automatic climate control?
No, the 1968 Honda 305 Scrambler Motorcycle is not equipped with Automatic climate control.
Does the 1968 Honda 305 Scrambler Motorcycle have Backup camera?
No, the 1968 Honda 305 Scrambler Motorcycle is not equipped with Backup camera.
Does the 1968 Honda 305 Scrambler Motorcycle have Heated seats?
No, the 1968 Honda 305 Scrambler Motorcycle is not equipped with Heated seats.
Does the 1968 Honda 305 Scrambler Motorcycle have Apple CarPlay?
No, the 1968 Honda 305 Scrambler Motorcycle is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 1968 Honda 305 Scrambler Motorcycle have Android Auto?
No, the 1968 Honda 305 Scrambler Motorcycle is not equipped with Android Auto.
Does the 1968 Honda 305 Scrambler Motorcycle have Bluetooth?
No, the 1968 Honda 305 Scrambler Motorcycle is not equipped with Bluetooth.
Does the 1968 Honda 305 Scrambler Motorcycle have Keyless entry?
No, the 1968 Honda 305 Scrambler Motorcycle is not equipped with Keyless entry.
Does the 1968 Honda 305 Scrambler Motorcycle have Push start?
No, the 1968 Honda 305 Scrambler Motorcycle is not equipped with Push start.
Does the 1968 Honda 305 Scrambler Motorcycle have Navigation?
No, the 1968 Honda 305 Scrambler Motorcycle is not equipped with Navigation.
Does the 1968 Honda 305 Scrambler Motorcycle have Sunroof/moonroof?
No, the 1968 Honda 305 Scrambler Motorcycle is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 1968 Honda 305 Scrambler Motorcycle have Leather seats?
No, the 1968 Honda 305 Scrambler Motorcycle is not equipped with Leather seats.
Does the 1968 Honda 305 Scrambler Motorcycle have Wireless phone charging?
No, the 1968 Honda 305 Scrambler Motorcycle is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 1968 Honda 305 Scrambler Motorcycle have Adaptive cruise control?
No, the 1968 Honda 305 Scrambler Motorcycle is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 1968 Honda 305 Scrambler Motorcycle have Wifi hotspot?
No, the 1968 Honda 305 Scrambler Motorcycle is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 1968 Honda 305 Scrambler Motorcycle have Third row seats?
No, the 1968 Honda 305 Scrambler Motorcycle is not equipped with Third row seats.
Does the 1968 Honda 305 Scrambler Motorcycle have Tow package?
No, the 1968 Honda 305 Scrambler Motorcycle is not equipped with Tow package.
Does the 1968 Honda 305 Scrambler Motorcycle have Head up display?
No, the 1968 Honda 305 Scrambler Motorcycle is not equipped with Head up display.
Does the 1968 Honda 305 Scrambler Motorcycle have Cooled seats?
No, the 1968 Honda 305 Scrambler Motorcycle is not equipped with Cooled seats.

