
Drivetrain
| Transmission | manual 6-SPEED |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Belt |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Suspension | |
| Rear Suspension | |
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. 4-piston fixed |
| Rear Braking System | Single disc. 2-piston torque-free floating |
Tires
| Wheels | Dunlop Sportmax Roadsport 2 tires |
| Front Tire | 120/70-17 |
| Rear Tire | 160/60-17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 91.7" length |
| Rake / Trail | 99° / 4" |
| Wheelbase | 55.5 in (1,410 mm) |
| Seat Height | 26.1 in |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 4 gal (15.14 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 673 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | |
| Lighting | Twin LED headlamp |
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
What type of fuel does a 2014 Harley-Davidson Dyna Fat Bob DYNA use?
A 2014 Harley-Davidson Dyna Fat Bob DYNA uses Gasoline.
What is the 2014 Harley-Davidson Dyna Fat Bob DYNA fuel capacity?
A 2014 Harley-Davidson Dyna Fat Bob DYNA has the fuel capacity of 5 gallons.
What drivetrain does the 2014 Harley-Davidson Dyna Fat Bob DYNA have?
The 2014 Harley-Davidson Dyna Fat Bob DYNA has a Belt drivetrain.
What transmission does the 2014 Harley-Davidson Dyna Fat Bob DYNA have?
The 2014 Harley-Davidson Dyna Fat Bob DYNA has a manual 6-SPEED transmission.
What engine does the 2014 Harley-Davidson Dyna Fat Bob DYNA have?
The 2014 Harley-Davidson Dyna Fat Bob DYNA is equipped with a 1690cc 4-stroke V2 engine.
What is the wheelbase of the 2014 Harley-Davidson Dyna Fat Bob DYNA?
The 2014 Harley-Davidson Dyna Fat Bob DYNA has a wheelbase of 63.8.
What type of engine does the 2014 Harley-Davidson Dyna Fat Bob DYNA have?
The 2014 Harley-Davidson Dyna Fat Bob DYNA is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2014 Harley-Davidson Dyna Fat Bob DYNA cooled?
The 2014 Harley-Davidson Dyna Fat Bob DYNA is cooled by Air.
What type of fuel system does the 2014 Harley-Davidson Dyna Fat Bob DYNA have?
The 2014 Harley-Davidson Dyna Fat Bob DYNA is equipped with a Injection. Electronic Sequential Port Fuel Injection (ESPFI) fuel system.
What type of starter does the 2014 Harley-Davidson Dyna Fat Bob DYNA have?
The 2014 Harley-Davidson Dyna Fat Bob DYNA is equipped with a Electric starter.
What is the 2014 Harley-Davidson Dyna Fat Bob DYNA compression ratio?
The 2014 Harley-Davidson Dyna Fat Bob DYNA has a compression ratio of 9.6:1.
What type of front brakes does the 2014 Harley-Davidson Dyna Fat Bob DYNA have?
The 2014 Harley-Davidson Dyna Fat Bob DYNA is equipped with Double disc. 4-piston fixed front brakes.
What type of rear brakes does the 2014 Harley-Davidson Dyna Fat Bob DYNA have?
The 2014 Harley-Davidson Dyna Fat Bob DYNA is equipped with Single disc. 2-piston torque-free floating rear brakes.
Does the 2014 Harley-Davidson Dyna Fat Bob DYNA have Automatic climate control?
No, the 2014 Harley-Davidson Dyna Fat Bob DYNA is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2014 Harley-Davidson Dyna Fat Bob DYNA have Backup camera?
No, the 2014 Harley-Davidson Dyna Fat Bob DYNA is not equipped with Backup camera.
Does the 2014 Harley-Davidson Dyna Fat Bob DYNA have Heated seats?
No, the 2014 Harley-Davidson Dyna Fat Bob DYNA is not equipped with Heated seats.
Does the 2014 Harley-Davidson Dyna Fat Bob DYNA have Apple CarPlay?
No, the 2014 Harley-Davidson Dyna Fat Bob DYNA is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2014 Harley-Davidson Dyna Fat Bob DYNA have Android Auto?
No, the 2014 Harley-Davidson Dyna Fat Bob DYNA is not equipped with Android Auto.
Does the 2014 Harley-Davidson Dyna Fat Bob DYNA have Bluetooth?
No, the 2014 Harley-Davidson Dyna Fat Bob DYNA is not equipped with Bluetooth.
Does the 2014 Harley-Davidson Dyna Fat Bob DYNA have Keyless entry?
No, the 2014 Harley-Davidson Dyna Fat Bob DYNA is not equipped with Keyless entry.
Does the 2014 Harley-Davidson Dyna Fat Bob DYNA have Push start?
No, the 2014 Harley-Davidson Dyna Fat Bob DYNA is not equipped with Push start.
Does the 2014 Harley-Davidson Dyna Fat Bob DYNA have Navigation?
No, the 2014 Harley-Davidson Dyna Fat Bob DYNA is not equipped with Navigation.
Does the 2014 Harley-Davidson Dyna Fat Bob DYNA have Sunroof/moonroof?
No, the 2014 Harley-Davidson Dyna Fat Bob DYNA is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2014 Harley-Davidson Dyna Fat Bob DYNA have Leather seats?
No, the 2014 Harley-Davidson Dyna Fat Bob DYNA is not equipped with Leather seats.
Does the 2014 Harley-Davidson Dyna Fat Bob DYNA have Wireless phone charging?
No, the 2014 Harley-Davidson Dyna Fat Bob DYNA is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2014 Harley-Davidson Dyna Fat Bob DYNA have Adaptive cruise control?
No, the 2014 Harley-Davidson Dyna Fat Bob DYNA is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2014 Harley-Davidson Dyna Fat Bob DYNA have Wifi hotspot?
No, the 2014 Harley-Davidson Dyna Fat Bob DYNA is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2014 Harley-Davidson Dyna Fat Bob DYNA have Third row seats?
No, the 2014 Harley-Davidson Dyna Fat Bob DYNA is not equipped with Third row seats.
Does the 2014 Harley-Davidson Dyna Fat Bob DYNA have Tow package?
No, the 2014 Harley-Davidson Dyna Fat Bob DYNA is not equipped with Tow package.
Does the 2014 Harley-Davidson Dyna Fat Bob DYNA have Head up display?
No, the 2014 Harley-Davidson Dyna Fat Bob DYNA is not equipped with Head up display.
Does the 2014 Harley-Davidson Dyna Fat Bob DYNA have Cooled seats?
No, the 2014 Harley-Davidson Dyna Fat Bob DYNA is not equipped with Cooled seats.

